NPÚ: Fíkovna v zámeckém zahradnictví v Lysicích poprvé zpřístupněna veřejnosti

24.02.2024 11:42 | Tisková zpráva

Téměř jeden a půl tisíce návštěvníků si o víkendu 17.-18.2.2024 přišlo prohlédnout obnovenou fíkovnu zámeckého zahradnictví státního zámku Lysice. Její rehabilitace byla součástí rozsáhlé a více jak dvouleté obnovy zámecké zahrady a zahradnictví z programu MK - Péče o národní kulturní dědictví I.

NPÚ: Fíkovna v zámeckém zahradnictví v Lysicích poprvé zpřístupněna veřejnosti
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Budova, určená k přezimování méně náročných opadavých teplomilných rostlin, jako například právě fíkovníku smokvoně, byla postavena v roce 1835 a v roce 1887 doplněna o pojezdnou střechu, která se na léto posunovala po kolejnicích do svahu za objektem fíkovny. Obnovena je nyní i funkčnost střechy a uvnitř se opět pěstují fíky. O tuto jedinečnou a zachovalou stavbu tohoto typu u nás i ve střední Evropě bude od začátku letošní návštěvnické sezóny (od 28. 3.) doplněna také prohlídková trasa zdejší zámecké zahrady.

Naši první letošní návštěvníci měli možnost podívat se i do obnoveného horního skleníku a oranžerie s právě kvetoucími stromy kamélie japonské.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…