Publikaci vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích v rámci ediční řady Miscellanea. Autorky PhDr. Eva Lukášová z Národního památkového ústavu a PhDr. Věra Smolová ze Státní oblastního archivu v Praze knihu představí v rámci přednášky, která se koná v pondělí 4. února 2019 v 16:30h v zasedacím sále Národního památkového ústavu na Senovážném nám. 6 v Českých Budějovicích.
Evidence všech movitostí je dnes povinnou součástí správy památkových objektů, není ale výdobytkem naší moderní doby, jedny z nejstarších zachovaných inventářů na našem území pocházejí z jindřichohradeckého zámku. Dva pozdně renesanční soupisy vnitřního vybavení z této rezidence prezentují autorky v knize v širokých souvislostech a doplňují je studiemi z dějin rodu pánů z Hradce.
Starší z inventářů sepsala roku 1604 paní Kateřina Hradecká, rozená z Montfortu (1556–1631), vdova po Adamovi II. z Hradce (1549–1596), vladaři hradeckého domu a nejvyšším pražském purkrabí – zástupci habsburského panovníka Rudolfa II. v zemi. „Vůbec nebylo běžné, aby tak vysoce urozená aristokratka a paní domu, jakou Kateřina Hradecká byla, zaznamenávala soupis veškerých zámeckých movitostí, a to v tak nebývalém rozsahu,“ prozradila Eva Lukášová z Generálního ředitelství Národního památkového ústavu a doplňuje, že soupisy zapsala vlastní rukou ve velmi specifické švábské němčině. Nechybí ani osobní poznámky, ve kterých si například označovala předměty, které se jí obzvlášť líbily.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva