NPÚ: Některým památkám přinesl nový rok také nové kastelány

05.01.2018 14:23

S novým rokem čeká pět hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu také výměna na pozici kastelána. Nové tváře čekají Velké Losiny, Hlubokou, zámek Třeboň, Kozel a Duchcov. Změny se dočkají i ve vile Stiassni, o níž se sice bude nadále starat Kateřina Konečná, nyní však v roli kastelánky.

NPÚ: Některým památkám přinesl nový rok také nové kastelány
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Zámek Kozel opouští po třiceti sedmi letech Karel Bobek, který zámku věnoval takřka celou pracovní kariéru a do jeho historie zapsal skutečně hlubokou a nesmazatelnou stopu. Na jeho místo nastoupí Jan Polívka, který v současnosti vykonává funkci tajemníka Klubu přátel zámku Kozel a podílí se na organizaci řady kulturních akcí. Jednou z posledních takových aktivit je úspěšná výstava Svobodní zednáři na Plzeňsku na zámku Kozel.

Pavel Hofman, který byl kastelánem třeboňského zámku již od roku 1992, nyní tento zámek předává mladé generaci: nastupujícímu kastelánovi Vítu Pávkovi je pouhých 28 let. Třeboň ale dobře zná, na místním zámku působil čtyři roky a zkušenosti nasbíral i v dalších objektech ve správě NPÚ i na zámku Nový Hrad u Loun, kde se věnoval vedení návštěvnického provozu, správě webových stánek a kulturním a společenským projektům.

Po patnáctiletém působení opouští zámek Hluboká jeho kastelán Miroslav Pavlíček. V roli kastelána nejnavštěvovanější z památek ve správě NPÚ ho nahradí Martin Slaba, který na zámek přechází z nedaleké jihočeské pobočky Národního zemědělského muzea – Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada.

Ke změně dojde i na zámku Velké Losiny, jedno ale zůstává: na pozici kastelánky bude i nadále žena. Marcelu Tomáškovou nahradí Jana Fialová, která se už nyní aktivně podílí na společenském a kulturním dění ve Velkých Losinách a osobní vztah má i k samotnému zámku, a to přes bývalého kastelána pana Fialu, s nímž má rodinnou vazbu.

Novou kastelánku má již od listopadu také zámek Duchcov. Lucie Šťastná se na památkách pohybuje od roku 2006, kdy začala pracovat jako sezónní průvodkyně na zámku Humprecht. V Národním památkovém ústavu byla zaměstnána na pozici průvodkyně na zámcích Slatiňany, Zákupy a Hrubý Rohozec, další pracovní zkušenosti získala na zámku Nový Hrad v Jimlíně.

Vila Stiassni zůstává pod vedením Kateřiny Konečné, od ledna nově v pozici kastelánky. Do vily Stiassni v Brně nastoupila nedlouho po jejím zpřístupnění veřejnosti, v únoru 2015. Je spoluautorkou interiérové instalace vily Stiassni, podílí se na publikacích věnovaných osudům rodiny Stiassni a historii brněnského textilního průmyslu. Ve volných chvílích šermuje a v rámci své profese se věnuje také popularizaci šermu coby vyhledávaného sportu v období první republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

22:58 Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

První jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) v roce 2020 mělo velmi nabitý program.