NPÚ: Památkáři zkoumají zámeckou jízdárnu na Hrádku u Nechanic

14.02.2018 9:16

Stavebněhistorický průzkum zámecké jízdárny čp. 40 na Hrádku u Nechanic, který nyní provádí Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově, bude sloužit jako podklad pro obnovu tohoto, již delší dobu nevyužitého, objektu – částečně podsklepené stavby postavené na čtvercovém půdorysu kolem uzavřeného dvora východně od zámecké budovy.

NPÚ: Památkáři zkoumají zámeckou jízdárnu na Hrádku u Nechanic
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Stejně jako hlavní zámecká budova byla i jízdárna postavena před polovinou 19. století ve stylu tudorské gotiky, velmi pravděpodobně rovněž podle návrhu anglického architekta Edwarda Bucktona Lamba. Obě budovy patří společně s celým areálem podobně jako zámky v Lednici a Hluboké nad Vltavou k předním stavbám historizující architektury 19. století v českých zemích.

Jak se během průzkumu ukazuje, je objekt výjimečný nejen svou architekturou, ale i mírou autenticity jednotlivých prostor a jejich vysokou vypovídací schopností. Kromě samotné jízdárny s galerií přístupné ze zámku krytou chodbou se v objektu dochovaly i stáje a komory na postroje s dochovaným zařízením jako například regály, věšáky, dřevěné obložení stěn, ale i boxy pro koně s krmnými žlaby. Jedná o jednu z mála, minimálně ve východních Čechách, zámeckých koníren zachovaných v takto autentické podobě. Zachovalo se zde i technické zařízení budovy včetně systému odkanalizování koňských boxů a horkovzdušné vytápění zámeckého divadla, které je rovněž součástí objektu, na rozdíl od stájí se v něm ale v současné době nacházejí pouze holé zdi. Část původního divadelního vybavení je deponována v přilehlé jízdárně. Dosavadní průběh průzkumu přináší i zajímavé informace o využití jednotlivých částí objektu.

Ačkoliv již bylo několik objektů v zámeckém areálu na Hrádku u Nechanic stavebněhistoricky zkoumáno (komplex zahradnických budov čp. 49 a 50, tzv. spodní vrátnice čp. 38, hospodářské objekty čp. 80 a 81 a nedaleká vodárenská čerpací stanice), jednalo se o průzkumy zkrácené, provedené bez archivní rešerše, a kromě čp. 38 i bez dendrochronologické analýzy. Průzkum jízdárny se provádí jako standardní včetně archivní rešerše, jeho obsahem bude i dnes běžně užívaná dendrochronologická analýza, pasport výplňových prvků i rozbor stratigrafie fasád. Archivní rešerše zatím přináší důležité informace ke stavebnímu vývoji nejen samotné jízdárny, ale i ostatních uvedených objektů. To s sebou přináší i nutnost aktualizace již provedených průzkumů.

Kromě stavebněhistorického průzkumu připravuje naše pracoviště i záchranný archeologický průzkum jízdárny a dokončuje stavebněhistorický průzkum tzv. horní vrátnice čp. 44.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Postupy ÚOHS se řídí zákonem

0:02 Postupy ÚOHS se řídí zákonem

ÚOHS respektuje soudní rozsudky a zabývá se případy, které jsou mu soudy vráceny k novému projednání…