NPÚ: Prozkoumejte naše památky online

17.11.2020 11:45

Památky se sice již předčasně odebraly k zimnímu spánku, vy je ale nyní můžete navštívit alespoň online. Připravili jsme pro vás výběr těch nejzajímavějších virtuálních prohlídek, rozhovorů s kastelány či časosběrných videí o tom, jak se hrady a zámky opravují. Užijte si památky z pohodlí domova!

NPÚ: Prozkoumejte naše památky online
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Kastelánská zpověď: Můj dům, tvůj hrad

Jaké je se starat o zámek či hrad vám popíší naši kasteláni zámku Hrubý Rohozec, Slatiňany a hradu Grabštejn.

Více prohlídek s kastelány o mnoha zajímavostech našich objektů ve správě ÚPS Sychrov naleznete zde. Nebo zkoukněte Hovory s kastelány o zámku Kozel, zámku Nebílovy či o zámku Michovo Hradiště zde.

Virtuální prohlídky

Pokud jste letos nestihli navštívit některé naše památky na Moravě, jistě vás potěší tyto virtuální panoramatické prohlídky.

Prozkoumejte v kraji Jihomoravském například hrad Bítovzámek Bučovicezámek Kunštátzámek Lednicezámek Lysicezámek Miloticehrad Pernštejnzámek Rájec nad Svitavouzámek Uherčicezámek Valticehrad Veveřízámek Vranov nad Dyjívila Stiassni v Brně, v kraji Zlínském hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Vizovice, Květná zahrada Kroměříž, v kraji Olomouckém hrad Bouzovzámek Jánský Vrch, hrad Šternberk, zámek Velké Losiny, či v kraji Moravskoslezském Důl Michal, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Janovice, zámek Raduň.

Minutové prohlídky

Pokud upřednostňujete zábavnější a rychlejší formu prohlídky, zajisté vás upoutají videa Minutová historie hradu Bouzovhradu Buchlovzámku Lednicezámku Valtice, zámku Jánský Vrchzámku Vranov nad Dyjíhradu Bítov a hradu Šternberk.

Pro naopak detailnější prohlídku se s námi vydejte například za hradbu hradu Švihov díky několikadílnému seriálu.

Virtuální prohlídka dětských výkresů na Bečově

5. listopadu tomu bylo 35 let od okamžiku nálezu jedinečné zlatnické památky evropského významu - relikviáře svatého Maura. Na jaře 2020 tak vyhlásil Státní hrad a zámek Bečov ve spolupráci s Galerií umění Karlovy Vary, p. o. a Základní školou a střední školou Karlovy Vary výtvarnou soutěž Relikviář očima dětí. Veškeré výtvory si nyní můžete prohlédnout pomocí virtuální prohlídky ZDE.

Příběh relikviáře sv. Maura, který vsotupil do dějin české kriminalistiky, si můžete připomenout v podobě rozhlasové hry.

Recepty aristokratických jídel

Na zámku Raduň se zase můžete nechat inspirovat recepty jídel, která se vařila v růzých obdobích na šlechtických sídlech v 19. století.

Rekonstrukce ve Slatiňanech

Projekt obnovy zámku Slatiňany s názvem „Slatiňany – šlechtická škola v přírodě“ byl zahájen v roce 2017. V rámci projektu bylo obnoveno unikátní dětské hospodářství, vybudováno bezbariérové návštěvnické centrum či revitalizován zámecký park. Podívejte se na časosběrové video, jak rekonstrukce probíhala.

Rekonstrukce věže Jakobínka

Úspěšnou rekonstrukcí prochází i věž Jakobínka na hradě Rožmberk nad Vltavou. Věž  je restaurována středověkými stavebními technologiemi za použití funkční repliky středověkého jeřábu. Okolo věže bylo vystavěno speciální lešení z ručně opracovaného dřeva vytěženého v místním lese. Po více než sto letech tak bude věž v blízké budoucnosti opravena a zpřístupněna veřejnosti. Jak resturování probíhá můžete zhlédnout ve videích zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hasičský záchranný sbor opět posiluje počty příslušníků pro výpomoc ve zdravotnictví, v sociálních a jiných souvisejících službách – zapojeno je již 951 hasičů

14:21 Hasičský záchranný sbor opět posiluje počty příslušníků pro výpomoc ve zdravotnictví, v sociálních a jiných souvisejících službách – zapojeno je již 951 hasičů

Pro Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) je primárním úkolem plnění svých běžných, zákla…