NPÚ: Sezóna 2014 na hradech a zámcích Zlínského kraje

14.01.2015 9:03

Návštěvnická sezóna 2014 přála našim památkám. Od ledna do prosince 2014 navštívilo památkové objekty (hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek v Kroměříži, zámek Vizovice) ve Zlínském kraji ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Kroměříži 304 721 návštěvníků.

NPÚ: Sezóna 2014 na hradech a zámcích Zlínského kraje
Foto: NPÚ
Popisek: Národní památkový ústav

Největšími lákadly pro návštěvníky byly tradiční kulturní akce na památkách, jako je zahájení sezóny, Velikonoce, advent a Vánoce nebo večerní a noční prohlídky, květinové výstavy, divadelní a hudební vystoupení.

V roce 2014 zahájil Národní památkový ústav projekt na podporu méně navštěvovaných památkových objektů – Neobjevené památky. Projekt Neobjevené památky nabízí soubor 33 jedinečných, přesto doposud návštěvnicky nedoceněných památek, které veřejnosti nabídnou dosud neokoukané krásy a zajímavosti. Vybraný soubor hradů, zámků, klášterů, hradních zřícenin a sakrální architektury zastupuje památky Čech, Moravy i Slezska. V rámci projektu byla v roce 2014 veřejnosti umožněna účast v zajímavých soutěžích, zábavně-vzdělávacích programech a sběratelských edicích. Ze zlínských památkových objektů byl do projektu zapojen zámek Vizovice.

V roce 2014 začal Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži spolupracovat s úřady práce ČR na projektu „Zabezpečování odborné praxe osob do 30 let v organizačních složkách státu a příspěvkových organizací“. Cílem projektu je za finanční podpory ÚP ČR získání odborné praxe pro uchazeče o zaměstnání, a to v zaměstnání v absolvovaném oboru či specializaci nebo v příbuzných oborech. Zabezpečení získání odborné praxe umožní ÚP ČR prostřednictvím agentur práce, kterým je na základě ustanovení § 14 odst. 1 písm. b) zákona o zaměstnanosti umožněno zaměstnávání fyzických osob za účelem výkonu jejich práce pro uživatele. Zaměstnavatel je agentura práce, organizační složka státu je uživatelem. V loňském roce Národní památkový ústav v Kroměříži umožnil přímo na Územní památkové správě v Kroměříži a na památkových objektech v její správě odbornou praxi čtrnácti absolventům. Spolupráce s ÚP ČR pokračuje i v letošním roce.

Návštěvnická sezóna začíná obvykle 1. dubna, ale protože v roce 2014 šlo o všední den a v dubnu jsou památky otevřené jen v rámci objednávek a rezervací, tak jsme na památkách otevřeli v rozmezí 29. března až 5. dubna 2014. A hned první měsíc sezóny byl úspěšný, hrad Buchlov navštívilo 8 440 návštěvníků, zámek Buchlovice 8 156 návštěvníků, Arcibiskupský zámek v Kroměříži 9 320 návštěvníků a zámek Vizovice 994 návštěvníků.


Státní hrad Buchlov navštívilo během roku 2014 celkem 77 838 návštěvníků (v roce 2013 to bylo 63 845 návštěvníků). 

V sezóně 2014 probíhala na Buchlově nejen základní údržba a drobné opravy této středověké památky, ale na podzim 2014 byla zahájena rekonstrukce barokního tanečního sálu. Rekonstrukce mohla být zahájena díky příspěvku z Ministerstva kultury ve výši 883 tisíc Kč.  V roce 2015 bude rekonstrukce pokračovat dokončením podlahy, omítek stěn a stropů a reinstalací předmětů dle expozice z první republiky, kdy sál byl nazýván „tančírnou“ za hrabat Berchtoldů. Předpokládá se, že v roce 2016 by mohl taneční sál být otevřen návštěvníkům. Celkové náklady včetně stavebních i restaurátorských prací se vyšplhají na cca 6 mil. Kč.

Již třetí rok úspěšně probíhaly na Buchlově speciální dětské prohlídky, které nejmladším návštěvníkům přiblíží historii pro ně tím nejpřijatelnějším způsobem bez nezajímavých dat a letopočtů. Během července a srpna si dětský prohlídkový okruh užilo více než 7,5 tisíce dětí. Rekordní návštěvnost zaznamenala akce Buchlovské u kování (12. – 13. 7.), 8. ročník mezinárodního kovářského sympózia navštívilo více než 5000 lidí. Úspěšná byla i akce „V erbu tří pruhů – tajemství středověku – páni z Kunštátu na Buchlově“ plná vystoupení šermířských skupin, středověkého tance a hudby nebo výstavy historických kostýmů na prohlídkové trase.

Státní zámek Buchlovice navštívilo během roku 2014 76 652 návštěvníků (v roce 2013 to bylo 74 194 návštěvníků).

I na zámku v Buchlovicích probíhaly v roce 2014 opravy a údržba areálu, jehož součástí je barokní zahrada. Největší úspěch měly na zámku v Buchlovicích květinové výstavy, výstava tulipánů v dubnu a výstava růží v červenci. Výstavu „Tulipománie“ navštívilo více než 5,5 tisíce návštěvníků a výstavu „Růže na zámku“ téměř 2 tisíce návštěvníků. Speciální prázdninový program „Pondělky patří dětem“ si užilo přes 200 dětí, které pobavilo hrané i loutkové divadlo, bludiště v zámeckém parku nebo pravé zámecké omalovánky.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži navštívilo během roku 2014 130 549 návštěvníků (v roce 2013 to bylo 107 604 návštěvníků).

Největší a současně nejvýznamnější akcí bylo pro kroměřížský zámek a jeho zahrady dokončení poslední etapy projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži, a tím bylo otevření obnovené Květné zahrady na začátku září. Dokončením obnovy Květné zahrady byla dovršena realizační fáze projektu Národního centra zahradní kultury v Kroměříži (NCZK), který byl zahájen v roce 2010 a z Integrovaného operačního programu 5.1 „Vracíme památky do života“ získal celkovou dotaci ve výši téměř 337 miliónů Kč.

Květná zahrada

V rámci projektu NCZK došlo především k památkové obnově dnes nepřístupných částí zahrady – tzv. Holandské zahrady a Menažérie zahrnující prostor zahradnictví, Králičího kopce a Ptáčnice. Poté navázala obnova Pstružích rybníků ve Štěpnici, ošetření části vysokých živých tvarovaných stěn a obnova části mlatových cest v zahradě. Za účelem vytvoření zázemí pro edukační aktivity NCZK byl upraven vstupní objekt čestného dvora Květné zahrady a opravy se dočkal také navazující Palmový a Velký skleník. V rámci realizace projektu nebyla Květná zahrada návštěvníkům uzavřena, naopak pro zájemce byly připravovány prezentace probíhajících prací v rámci speciálních komentovaných prohlídek zahrady s průvodcem. Celkové náklady na realizaci této části projektu by měly činit 230 mil. Kč. Otevření obnovené Květné zahrady proběhlo o víkendu 6. – 7. září 2014 v rámci barokní slavnosti Hortus Magicus.


Státní zámek Vizovice navštívilo během roku 2014 19 682 návštěvníků (v roce 2013 to bylo 15 374 návštěvníků).

Úspěch u návštěvníků na zámku ve Vizovicích opět měly speciální prohlídky „Panská služba, žádný med“, které proběhly ve dvou termínech a taky květinové slavnosti Rosa Mariae – výstava květinových vazeb na Státním zámku ve Vizovicích, na počest Smila z rodu Kunštátů, kterou zhlédlo téměř 700 návštěvníků.
V roce 2014 byla na zámku ve Vizovicích po dvouleté rekonstrukci dokončena revitalizace zámecké kaple s uměleckou výzdobou mistra moravského sochařství Ondřeje Schweigela. Kaple, vystavěná v 70. letech 18. století, se dočkala celkové stavební obnovy a částečně také restaurování některých umělecko řemeslných prvků vnitřní výzdoby. Statické zajištění, odvlhčení a likvidace dřevokazného hmyzu byly hlavní úkoly, které musely být vyřešeny a spolu s nimi pak obnova omítek, výmalby, původní štukové výzdoby či truhlářských prvků. Ze získané dotace byly restaurovány veškeré umělé mramory, rukama restaurátorů prošly zlacené rámy oltářních obrazů, monstrance a svatostánek hlavního oltáře se všemi prvky ústředního reliéfu Nanebevzetí Panny Marie. Od dob svého vzniku se tedy zámecká kaple ve Vizovicích poprvé vrací k původní barevnosti v elegantní bílo šedé kombinaci, v níž zlacené prvky oltářů, obrazových rámů a plastik vytvářejí mimořádnou podívanou. 

Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži

Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži je jedním ze čtyř pracovišť zabývajících se správou objektů v péči Národního památkového ústavu. NPÚ je největší příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR a z pověření státu spravuje a veřejnosti zpřístupňuje více než sto nemovitých památek. V rámci zpřístupněných objektů pečuje také o přibližně tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů a též o typické součásti zámeckých i hradních areálů: historické zahrady a parky. Z konvolutu památek přímo ve správě NPÚ je sedm zapsáno v Seznamu světového dědictví UNESCO.

NPÚ, územní památková správa v Kroměříži spravuje celkem 24 památkových objektů v rámci čtyř krajů:

Jihomoravský kraj – Státní hrad Bítov, Státní zámek Bučovice, Státní zámek Kunštát, Státní zámek Lednice, Státní zámek Lysice, Státní zámek Milotice, Státní hrad Pernštejn, Státní zámek Rájec nad Svitavou, Státní zámek Uherčice, Státní zámek Valtice, Státní hrad Veveří, Státní zámek Vranov nad Dyjí
Zlínský kraj – Státní hrad Buchlov, Státní zámek Buchlovice, Arcibiskupský zámek v Kroměříži, Státní zámek Vizovice
Olomoucký kraj – Státní hrad Bouzov, Státní zámek Jánský Vrch, Soubor lidové architektury v Příkazích, Státní zámek Velké Losiny
Moravskoslezský kraj – Důl Michal, Státní zámek Hradec nad Moravicí, Státní zámek Raduň

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Informace o existenci energetických sítí si vyžádá denně přes pět set klientů

9:04 ČEZ: Informace o existenci energetických sítí si vyžádá denně přes pět set klientů

ČEZ Distribuce nadále rozvíjí vlastní internetový Geoportál, který provozuje již od roku 2012. Klien…