NPÚ: Zámek Červená Lhota zůstává na suchu kvůli poruše hráze

14.07.2020 16:09

Ani v letošní sezóně si návštěvníci zámku Červená Lhota neužijí romantických projížděk na lodičkách. Kvůli poruše hráze musel být zámecký rybník vypuštěn ještě před svou plánovanou opravou. Ta se měla uskutečnit na podzim.

NPÚ: Zámek Červená Lhota zůstává na suchu kvůli poruše hráze
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Již při odbahňování rybníka v loňském roce byl zjištěn špatný stav hráze. Jsou v ní velké díry, do nichž zatéká voda. V havarijním stavu se nachází i most, jenž překlenuje stavidla, stejně jsou na tom i opěrné zdi takzvaného vývaru, který má tlumit padající vodu přes hráz. S opravami se mělo začít na podzim po ukončení návštěvnické sezóny. Z důvodu prosakování vody musel být rybník vypuštěn už na začátku června, aby se zabránilo samovolnému protržení hráze a zaplavení okolních pozemků.

„Nikdy bychom normálně nevypouštěli rybník před létem – kvůli suchu, stromům v parku, zeleni v okolí. Je nešťastné, že to přišlo před letní sezonou. Lodičky pro turisty nebudou a atraktivita místa s vodou bude pro většinu návštěvníků trošku poškozená,“ řekl novinářům kastelán Tomáš Horyna.

Správa zámku využívá času, kdy je rybník bez vody, k dalším nezbytným opravám. Dělat se bude nové uzemnění zámeckých hromosvodů, opravovat se bude i hlavní most, po němž vstupují návštěvníci do zámku. Kromě opravy hráze se počítá i s nezbytnou opravou celého výpustního zařízení. Odhadovaná cena se pohybuje okolo 10 milionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

9:01 MZV: Zrušení povinnosti negativního testu na Covid-19 před cestou z ČR do Řecka

V návaznosti na jednání předsedů vlád obou zemí K. Mitsotakise a A. Babiše zrušilo Řecko rozhodnutí …