NPÚ: Zámek Kynžvart získal ocenění za přívětivost k hendikepovaným

07.05.2021 13:51 | Zprávy

Jednou z velice pozitivních zpráv letošního jara je, že státní zámek Kynžvart získal cenu Adolfa Heyduka pro památku, technickou památku či geologickou lokalitu nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným za rok 2020 v kategorii Národní kulturní památky a památky UNESCO za prohlídkový okruh Bezbariérový zámek.

NPÚ: Zámek Kynžvart získal ocenění za přívětivost k hendikepovaným
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Tento speciální okruh nabízí možnost kratší nenáročné 30 minutové prohlídky zámeckých interiérů. Trasa je přístupná výtahem a je plně bezbariérová a proto vhodná pro hendikepované návštěvníky. Bezbariérově přístupné jsou i další prohlídkové trasy. Zámecké interiéry Metternichů i Muzeum a kabinet kuriozit splňují rovněž přístupnost pro hendikepované, pouze jsou časově náročnější. V brzké době připravuje správa zámku další exkluzivní okruh, v němž hlavním exponátem bude první památka UNESCO v Karlovarském kraji, Kynžvartská daguerrotypie. Krom toho, že tato trasa nabídne ke shlédnutí velmi zajímavé historické lahůdky a umělecké skvosty, bude také bez bariér a bude ji moci navštívit každý návštěvník.

Národní památkový ústav ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR připravuje Den hendikepovaných na kulturních památkách. V loňském roce se tato akce bohužel z pandemických důvodů nekonala, ale letos je již v přípravách. Průvodci vytváří přizpůsobený program v prohlídkách pro návštěvníky s různými hendikepy, kteří mají své specifické potřeby při objevování kulturního dědictví. Těmto návštěvníkům tak umožní v maximální možné míře stejný zážitek, jako lidem bez hendikepu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Nová skluzavka kadaňského koupaliště

16:32 Nadace ČEZ: Nová skluzavka kadaňského koupaliště

Spousta zábavy pro děti i dospělé s kouzelníkem Martinem Kellmanem, světovým barmanem Martinem Vogel…