NPÚ: Zlínsko hostilo výjezdní zasedání vedoucích odborů památkové péče

19.07.2019 14:38

Letos se podobně jako před rokem uskutečnilo výjezdní metodické zasedání vedoucích odborů péče o památkový fond z jednotlivých pracovišť Národního památkového ústavu včetně generálního ředitelství. Letošní výjezdní zasedání mělo dvě části - první byla směřovaná do Zlína a jeho okolí, druhá část se pak konala v Lednicko-valtickém areálu.

NPÚ:  Zlínsko hostilo výjezdní zasedání vedoucích odborů památkové péče
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

První část zasedání ve Zlínském kraji byla organizována ve spolupráci s územním odborným pracovištěm v Kroměříži, jmenovitě s vedoucím odboru péče o památkový fond Ing. arch. Jaroslavem Novosadem a jeho kolegy. Nejdříve Ing. arch. Věra Horová zahájila na Pustevnách prohlídkou stavby Libušina, a to s důrazem na celkovou rekonstrukci památky, která před několika roky vyhořela. Cílem bylo ukázat způsob obnovy zaniklých konstrukcí tradičními postupy. Dále byly prezentovány nezbytné novodobé technologie a jejich integrování do rekonstruovaných částí objektu. Exkurze pokračovala ukázkou obnovy vnějšího pláště vedlejší stavby Maměnky, s poukazem na odstranění nevhodných materiálů použitých na dřevených konstrukcích a snahu navrátit památce původní barevné řešení včetně použití šetrnějších materiálů. Následoval přesun ke kapli Cyrila a Metoděje na Radhošti. Cestou byli účastníci seznámeni s řešením problematiky bezprostředního okolí.

Další zastávkou byl evangelický toleranční kostel ve Velké Lhotě, který je prohlášen za národní kulturní památku. Účastníky provedl kostelem místní farář, seznámil je s jeho historií, ale i posledními úpravami a způsoby obnovy.

Druhý den započala cestou do Zlína prohlídka hvězdárny ve Valašském Meziříčí, která je kulturní památkou. Ředitel hvězdárny a památková garantka Ing. arch. Alexandra Hurtová provedli účastníky areálem neobvyklé technické památky. Upozornili na památkové hodnoty a problematiku, kterou řeší v souladu s památkovými principy v návaznosti na provoz a modernizaci celé observatoře.

Ve Zlíně účastníci navštívili nejvýznamnější památky města pocházejících z doby vznikajícího Baťova impéria v 1. polovině 20. století, včetně jádrového území moderního Zlína, a to v návaznosti na Gahurův prospekt, náměstí Práce či Baťovy kolonie. Z památek lze jmenovat mrakodrap 21, bývalý obchodní dům Prior či kolektivní dům. Největší pozornost byla věnovaná památníku Tomáše Bati, protože v letošním roce byla dokončena generální obnova celého objektu. Památkový garant Ing. Ladislav Buchta, který na obnovu dohlížel, představil její koncepci a průběh. Upozornil na řadu detailů, použitých materiálů apod.

Druhá část metodického výjezdního zasedání směřovala do Lednicko-valtického areálu, především do Valtic, kde v současnosti vrcholí obnova čelní fasády zámku, včetně střešního pláště a restaurování sochařské výzdoby. Nyní se naskytla jedinečná příležitost podívat se až na vrchol centrální věže zámku, kde stojí lešení zhruba po 50 letech, a prohlédnout si probíhající obnovu jednotlivých částí fasády včetně restaurování sochařské výzdoby atiky, vstupního portálu a jednotlivých umělecko-řemeslných prvků. Především bylo možné shlédnout jednotlivé prvky zblízka včetně jejich zpracování a materiálů.

V rámci této části proběhla prohlídka nejen obou zámeckých areálů, ale také realizovaných stavebních a restaurátorských prací za posledních zhruba dvacet let. Památkový garant PhDr. Martin Pácal upozornil na problematiku řešenou během jednotlivých stavebních akcí, na jednotlivé technologické postupy a na záměry, které se mají v nejbližší době řešit. Na Valtickém zámku se uskutečnila návštěva jízdárny, zámeckého divadla, koníren a restaurovaných interiérů. Na Lednickém zámku byla pozornost věnována taktéž restaurovaným interiérům, skleníku a jeho podzemnímu zázemí, jízdárnám, Minaretu a parku. Z okolních staveb si účastníci prohlédli Dianin chrám, také nazývaný Randez-vous, a zámeček Belveder. Druhá část výjezdního zasedání se uskutečnila především ve spolupráci s kastelánkou lednického zámku Ivanou Holáskovou, hlavním správcem parku Ing. Otou Bernardem, kastelánem valtického zámku PhDr. Richardem Svobodou, MBA a Ing. Lenkou Beránkovou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

20:33 Královéhradecký kraj: Česko-polská Hřebenovka zatraktivňuje pohraničí

Královéhradecký kraj se spolu s dalšími partnery podílí na obnově Česko-polské Hřebenovky, jejíž jed…