NPÚ navázal užší spolupráci s Wikipedií, konal se i společný workshop

20.01.2018 9:58

V nedávné době došlo k navázání užší spolupráce Národního památkového ústavu a Wikipedie. Jedním z výstupů této spolupráce bylo i to, že se v sobotu 13. ledna konal společný workshop zástupců spolku Wikimedia Česká republika a Národního památkového ústavu v coworkingovém prostoru Svět hub v Praze.

NPÚ navázal užší spolupráci s Wikipedií, konal se i společný workshop
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Účastníci, mezi nimiž byli i zástupci Národní knihovny ČR či projektu Senioři píší Wikipedii a wikipedisté a wikidatisté různého původu, se nejprve seznámili s Integrovaným informačním systémem památkové péče provozovaným Národním památkovým ústavem. Přednášející představili rovněž složitosti databází Integrovaného Informačního systému památkové péče, v nichž jsou propojena data o památkách, souvisejících archiváliích, dokumenty a tak dále. Dále se věnovali památkovému geografickému informačnímu systému, který zajišťuje prostorovou identifikaci objektů památkového zájmu.

Zástupce Wikimedia Česká republika charakterizoval genezi podoby článků na Wikipedii. Postupně do původně nestrukturovaných stránek Wikipedie začínaly pronikat i údaje z databáze Wikidata, která jsou zdrojem dalších položek v článcích, u památek jde typicky o odkazy na data v informačních systémech NPÚ. Data NPÚ jsou nyní poskytována prostřednictvím Geoportálu NPÚ a umožňují ještě sofistikovanější práci s památkovými daty prostřednictvím databáze Wikidata.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

22:02 Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany absolvovalo další důležitou fázi hodnocení podle metodi…