NÚKIB: Experti NATO na kybernetickou bezpečnost v Estonsku pracovali na spolupráci

08.12.2022 14:12 | Tisková zpráva

Ve dnech 28. listopadu až 2. prosince 2022 uspořádalo NATO v estonském Tallinnu 15. ročník jednoho z největších a nejvýznamnějších světových cvičení na kybernetickou bezpečnost ? Cyber Coalition 2022. Více než tisíc expertů a zástupců soukromého a veřejného sektoru z 26 členských států Aliance a sedmi partnerských zemí, mezi kterými bylo také 14 odborníků z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), pracovalo především na spolupráci a kooperaci při řešení kybernetických incidentů napříč státy a jednotlivými sektory. Cvičení samotné bylo organizátory řízeno z prostor vzdělávacího centra CR14 v Tallinnu, přičemž cvičící trénovali především na pracovištích ve svých domovských státech, v souladu s principem „train as you fight“.

NÚKIB: Experti NATO na kybernetickou bezpečnost v Estonsku pracovali na spolupráci
Foto: NÚKIB
Popisek: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Česká republika se letos účastnila cvičení již po dvanácté. Zástupci NÚKIB se zapojili nejen v roli cvičících během samotného průběhu, ale byli i součástí plánovací skupiny, která měla na starosti přípravy cvičení v průběhu jeho celého plánovacího cyklu. Za vojenskou část měli přípravu a koordinaci cvičení na starosti příslušníci Velitelství kybernetických sil a informačních operací Armády České republiky (AČR). Kromě cvičících ze zmíněného velitelství AČR se za vojenskou část v rámci prohlubování spolupráce zúčastnili i zástupci národních gard amerických států Missouri, Nebrasky a Texasu.

Cyber Coalition je založeno na komplexním a realistickém scénáři, kdy se silný aktér snaží ohrozit misi Aliance a dosáhnout svých cílů prováděním pokročilých a sofistikovaných kybernetických operací. Jejich řešení si vyžaduje koordinaci a spolupráci zúčastněných expertů NATO, jeho členských států a partnerů. Scénář tak pomáhá připravit kybernetické obránce na skutečné kybernetické výzvy, včetně útoků na kritickou infrastrukturu i narušení činnosti prostředků NATO a spojenců během operací. Cvičení využívá mimo jiné virtualizované prostředí Cyber Range, které simuluje síťovou infrastrukturu a přidává tak cvičení na autenticitě.

Scénář letošního ročníku byl zasazen do prostředí vojenské mise ve fiktivní zemi Andvaria. Stejně jako v předchozích letech, i letos účastníci řešili úkoly zaměřené na procesní a koordinační aspekt spolupráce. Nedílnou součástí cvičení však byly i technické výzvy, které reflektovaly aktuální bezpečnostní trendy. S cílem dalšího vývoje prostředků a kapacit a testování nových konceptů byla i letos do cvičení zařazena tzv. experimentace. Jednalo se například o využití umělé inteligence s cílem čelení kybernetickým hrozbám, testování standardizace informací a jejich sdílení a neposledně pak i využití technologie CTI (Computer Telephony Integration) s cílem utváření situačního povědomí.

Přestože exekuce cvičení oficiálně skončila, náš koordinační tým velká část práce teprve čeká. Cyklus každého cvičení v sobě zahrnuje i diskuse o implementaci veškerých zjištěných poznatků. Ty budou probíhat v následujících týdnech na národní i alianční úrovni.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Alexander Schorm bude zaštiťovat především agendy s lidskoprávním přesahem

22:45 Veřejný ochránce práv: Alexander Schorm bude zaštiťovat především agendy s lidskoprávním přesahem

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček a jeho zástupce Vít Alexander Schorm se dohodli, že od prvníh…