Na Den otevřených dveří Senátu se zpřístupní osobní schodiště Albrechta z Valdštejna

24.10.2015 13:48

V Den vzniku samostatného Československa, ve středu 28. října 2015, se sídlo Senátu Parlamentu ČR otevře veřejnosti. Kancelář Senátu pořádá den otevřených dveří, při kterém vůbec poprvé zpřístupní k nahlédnutí osobní schodiště Albrechta z Valdštejna ze 17. století.

Na Den otevřených dveří Senátu se zpřístupní osobní schodiště Albrechta z Valdštejna
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Zájemci si mohou prohlédnout Valdštejnský palác, který nechal vystavět Albrecht z Valdštejna bezmála před 400 lety. Průvodci je seznámí se zákoutími skvostných historických prostor tohoto areálu včetně působivého krbu v Hlavním sále, bohaté výzdoby stropů v Mytologické chodbě od předních italských mistrů nebo kožených tapet na stěnách Rytířského salonku. Návštěvníkům ukážeme Jednací sál, kde zasedají senátorky a senátoři na svých pravidelných schůzích, seznámí se také se způsobem užívání těchto prostor v 17. století, kdy palác obýval Albrecht z Valdštejna se svou rodinou a družinou.

Vůbec poprvé budou moct návštěvníci nahlédnout do osobního schodiště, které sloužilo majiteli paláce a jeho rodině k přesunům mezi zdobnou Audienční síní v prvním patře, kde se přijímaly oficiální návštěvy, pokojem vojevůdcovy dcery Marie Alžběty, která měla nad touto síní ve druhém patře určeném pouze pro ženy svou ložnici, a grottou, meditační místností bohatě zdobenou umělými krápníky s oblázkovou mozaikovou dlažbou, která přiléhá k sale terreně Valdštejnské zahrady. Toto schodiště se skrývá za starobylými intarzovanými dvířky z původního Trčkovského paláce a naposledy jej navštívil před 2 lety americký spisovatel Dan Brown, který si Valdštejnský palác prohlédnul v rámci své návštěvy Prahy, kde čerpal inspiraci pro svůj nový román.

Sídlo Senátu bude otevřené od 9 do 16 hodin, zájemci si mohou bez průvodce prohlédnout také Valdštejnskou zahradu a protilehlý Kolovratský palác, který je součástí sídla Senátu. Prohlídky jsou vhodné i pro rodiny s dětmi nebo imobilní spoluobčany.

S ohledem na kapacitu vnitřních prostor bude vstup do Valdštejnského paláce regulován. Vzhledem ke značnému předpokládanému zájmu veřejnosti upozorňujeme občany na možné delší čekací doby před vstupem na prohlídku. Návštěvníky prosíme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, prohlídky budou umožněny pouze příchozím s příručními zavazadly.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Asociace malých a středních podniků a živnostníků má nové vedení

21:33 Asociace malých a středních podniků a živnostníků má nové vedení

Dosavadní předseda představenstva AMSP ČR Karel Havlíček v souvislosti s očekávaným jmenováním minis…