Na návštěvu do Česka přijela šéfka nizozemského Senátu Ankie Broekers-Knol

04.02.2015 18:00

Předsedkyně Ankie Broekers-Knol přijela na pozvání předsedy Senátu Milana Štěcha na dvoudenní návštěvu Česka, při které se setká mimo jiné s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem nebo pražským arcibiskupem Dominikem Dukou.

Na návštěvu do Česka přijela šéfka nizozemského Senátu Ankie Broekers-Knol
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Senátu

Při společném jednání, kterého se zúčastnili všichni místopředsedové Senátu, se oba šéfové horních komor parlamentů shodli na nutnosti spolupracovat v rámci EU a NATO při boji proti terorismu a Islámskému státu, diskutovali o pravomocích horních komor v Nizozemsku a ČR a hovořili také o aktuální situaci na Ukrajině.

Předsedkyně šéfka nizozemského Senátu Ankie Broekers-Knol s předsedou českého Senátu Milanem Štěchem
Předsedkyně šéfka nizozemského Senátu Ankie Broekers-Knol s předsedou českého Senátu Milanem Štěchem

„Diskuse v Senátu o aktuálních problémech Evropy byla velmi kvalitní a plodná,“ děkovala předsedkyně nizozemského Senátu po společném jednání, při kterém se ptala také na postoj Česka vůči Rusku, zejména s ohledem k investičním možnostem a také k postoji českého prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku. Předseda Senátu Štěch ujistil představitele nizozemského Senátu, že ČR vnímá vážnost situace na Ukrajině: „V současnosti je Ukrajina rozpolcená, ani jedna strana nemůže vyhrát, jediným dobrým řešením je politicky vyjednaný kompromis,“ řekl Štěch, který také upozornil na nejednotnost postoje české společnosti vůči konfliktům na Ukrajině. „Zatímco v názoru na boj s terorismem a Islámským státem se shodneme, problémy Ukrajiny rozdělují naši společnost. My politici k nim proto musíme přistupovat s maximální mírou vážnosti a citu,“ řekl Štěch.

Zástupci Česka a Nizozemska se shodli na společném postupu boje proti terorismu. Nizozemsko má oproti Česku mnohem bližší zkušenost s islámem. Obě země shodně chtějí v rámci EU usilovat o důrazný postup proti radikálům a jejich teroristickým projevům.

Předsedkyně Broekers-Knol se také na půdě Senátu seznámila s novou velvyslankyní ČR v Nizozemském království Janou Reinišovou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: senat.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká centra: Výročí Václava Havla

11:38 Česká centra: Výročí Václava Havla

Letošní podzim je hned dvakrát spojený s osobností Václava Havla – 5. října by se dožil 85 let a 18.…