Na přelomu srpna a září rozešle ČSSZ již potřetí přehledy „důchodového konta“

29. 8. 2017 20:18

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) opět bezplatně zašle přehledy „důchodového konta“ lidem předdůchodového věku. Letos je automaticky, aniž by museli žádat, obdrží muži narození v roce 1956 a ženy narozené v roce 1959. Informace důležité pro budoucí důchod tak poputují k téměř 100 tisícům lidí. Dostanou je na adresu trvalého bydliště nebo do své datové schránky. Tento servis pro klienty zajistí ČSSZ již potřetí.

Na přelomu srpna a září rozešle ČSSZ již potřetí přehledy „důchodového konta“
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení
reklama

V předstihu několika let před rozhodnutím odejít do starobního důchodu, tak lidé ze zaslaného přehledu dob důchodového pojištění (více ZDE) zjistí, zda v evidenci ČSSZ mají všechny doklady o své pracovní minulosti. Přehled obsahuje výčet a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (např. dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ. Jsou v něm rovněž uvedeny vyměřovací základy (výdělky/příjmy) a vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti) od roku 1986. Přehled zároveň uvádí informaci o dobách neevidovaných, tzn. o dobách, ke kterým ČSSZ nemá v evidenci žádný doklad. Pokud lidé objeví nedostatky v evidovaných dobách zaměstnání, mohou je včas začít řešit.

Včasná a adresná informace je velmi důležitá, aby člověka něco nezaskočilo až ve chvíli, kdy o důchod žádá. Takto si díky ČSSZ předem zkontroluje a ověří, zda bude mít pro nárok na důchod dostatečný počet let a zaslané údaje může využít i k předběžnému informativnímu výpočtu jeho výše. Tomu, kdo nemá „datovku“, stačí údaje podle návodu „dosadit“ do důchodové kalkulačky umístěné na webových stránkách ČSSZ (ZDE).

Je třeba vědět, že i doklady o dobách, které ČSSZ ve své evidenci standardně nemá (zejména jde o dobu studia a období péče o děti), jsou pro důchod důležité. Ty se dokládají sice až při žádosti o důchod, je však potřeba s jejich předložením počítat a mít je připravené, aby budoucí vyřízení žádosti o důchod mohlo proběhnout rychle a hladce.

Jestliže si někdo nebude jistý, jak případná „bílá místa“ v přehledu dob pojištění doložit, kde získat chybějící doklady, nebo zda dokumenty, které má, budou dostačující, lze doporučit, aby se obrátil na okresní správu sociálního zabezpečení nebo call centrum ČSSZ, kde odborníci poradí a poskytnou konkrétní pomoc. Také vysvětlí, které doklady ČSSZ může zaevidovat v předstihu a které je třeba předložit až při sepisování žádosti o důchod (více ZDE).

Poprvé ČSSZ rozeslala přehledy dob důchodového pojištění v roce 2015, a to mužům ročníku narození 1954 a ženám ročníku narození 1957. V roce 2016 byly zaslány mužům ročníku 1955 a ženám ročníku 1958. Klienti aktivní přístup ČSSZ hodnotili pozitivně. Řada z nich se právě na základě zaslaného dokladu začala o své budoucí důchodové záležitosti zajímat a v předstihu je s odborníky okresních správ sociálního zabezpečení řešila. Někteří se dokonce svěřili, že až když drželi v ruce přehled od ČSSZ, uvědomili si, na co vše je v souvislosti s budoucím důchodem třeba myslet.

To, že některým ročníkům zašle ČSSZ přehled důchodového pojištění automaticky, neznamená, že tyto informace nemohou získat i ostatní. Bez ohledu na to, jakého jsou lidé ročníku narození, mají možnost požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění (více ZDE). Ten jim může být zaslán jednou za kalendářní rok, samozřejmě také zdarma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: Čím se řídit při výběru hladké mouky? I levná dobře poslouží

22:31 dTest: Čím se řídit při výběru hladké mouky? I levná dobře poslouží

Mouka obvykle patří mezi stálé zásoby každé domácnosti. Spotřebitelská organizace dTest se zaměřila …