Na stojanech ČEZ pro dobíjení e-aut ve východních Čechách rostly odběry o 105 procent

11.02.2021 9:15

Pandemii navzdory pokračoval i loni růst odebrané bezemisní elektřiny v síti veřejných dobíjecích stanic ČEZ pro elektromobily. Na východě Čech e-auta nejčastěji dobíjela na čerpacích stanicích Benzina v Osicích na dálnici D11 a ve Vrchlabí, u stojanů Auto Louda v Pardubicích a v Hradci Králové na Riegrově náměstí.

Na stojanech ČEZ pro dobíjení e-aut ve východních Čechách rostly odběry o 105 procent
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Skupina ČEZ aktuálně provozuje největší síť veřejných dobíjecích stanic v ČR s více než 270 stojany, z toho je přes 200 rychlodobíjecích. Infrastruktura vzniká díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF), z prostředků přidělovaných Operačním programem Doprava i z vlastních zdrojů Skupiny ČEZ.

Síť veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ v České republice čítající aktuálně více než 270 stojanů dodala loni do baterií elektromobilů celkem 2,44 GWh elektřiny. Takové množství energie postačí pro plné dobití 67 825 elektromobilů střední třídy s kapacitou baterie 36 kWh nebo pro cestu flotily 406 e-aut kolem světa. Zároveň jde o více než 24procentní nárůst oproti roku 2019, kdy v celé síti „dobíječek“ elektrická auta načerpala 1,96 GWh.

V Královéhradeckém kraji ČEZ aktuálně provozuje 19 veřejných dobíjecích stanic, z toho 14 rychlodobíjecích. Kromě krajské metropole Hradce Králové jsou také Jaroměři, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově, Vrchlabí a na dalších místech. Loni řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 175 332 kWh ekologické energie, tj. palivo na 29 cest kolem světa).

V roce 2019, na jehož konci ČEZ provozoval v Královéhradeckém kraji 14 stojanů, řidiči odebrali celkem 84 790 kWh. Meziročně tak odběry na stojanech ČEZ v Královéhradeckém kraji vzrostly o více než 27 %.

V Pardubickém kraji ČEZ aktuálně provozuje 11 veřejných dobíjecích stanic, z toho 10 rychlodobíjecích. Kromě krajské metropole Pardubic jsou také Hlinsku, Moravské Třebové, Vysokém Mýtě a na dalších místech. Letos do konce září řidiči e-aut na těchto stanicích odebrali celkem 85 116 kWh ekologické energie, tj. palivo na 14 cest kolem světa).

Za stejné období loňského roku, kdy ČEZ provozoval v Pardubickém kraji 7 stojanů, řidiči odebrali celkem 42 197 kWh. Meziročně tak odběry na stojanech ČEZ v Pardubickém kraji vzrostly o více než 101 %.

Celkem ve východočeském regionu řidiči na stojanech ČEZ odebrali 260 449 kWh energie, tj. palivo na 43 cest kolem světa. Odběry v regionu meziročně vzrostly o více než 105 %.

„Loňský rok byl skutečně hodně specifický, přesto jsme zvládli postavit o 62 procent více stanic než v roce 2019. Odhadujeme také, že zhruba polovina z tří tisíc loni nově registrovaných elektromobilů pravidelně odebírá energii u nás. Letos bychom navzdory pokračující pandemii chtěli udržet loňské tempo výstavby nových stanic. Do pěti let pak cílíme na ztrojnásobení celkového výkonu stanic v naší síti až na 50 tisíc kW. Zaměřovat se budeme jak na další pokrývání ´bílých míst´ po celé republice, tak na lokality, kde je možnost navyšování počtu i výkonu stojanů. Jen takové totiž dnes ve vytíženějších místech zvládnou pokrýt dynamicky rostoucí poptávku po veřejném dobíjení,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.

Zajímavosti od dobíječek

  • hitparádě stanic podle odběrů dominovaly stojany na čerpacích stanicích Benzina v Osicích na dálnici D11 a ve Vrchlabí, u stojanů Auto Louda v Pardubicích a v Hradci Králové na Riegrově náměstí
  • nahoru šel celkový počet dobíjení: zatímco v roce 2019 byly stojany ČEZ v Královéhradeckém a Pardubickém kraji v permanenci 6 427krát, resp. 2 576krát loni to bylo ve 9 733, resp. 6 102 případech
  • oproti minulým letům, kdy průměr energie načerpané při jednom dobití postupně klesal, je zatím letos vývoj různý: v Královéhradeckém kraji řidiči namísto loňských 13,2 kWh letos v průměru načerpali 18 kWh. Naproti tomu v Pardubickém kraji následoval došlo k poklesu z loňských 16,3 kWh na letošních 13,9 kWh.
  • ČEZ si na českém trhu dobíjecích stojanů dlouhodobě udržuje zhruba 50% podíl. Více ZDE.
  • Celkový instalovaný výkon dobíjecích bodů v síti ČEZ v České republice činí 17,8 tisíce kW, což je např. ekvivalent středně velké vodní elektrárny zásobující bezemisní elektřinou domácnosti 50tisícového města.
  • Každá z více než 270 stanic představuje dva dobíjecí body, takže síť může v jednom okamžiku dodávat ekologickou energii do baterií téměř 550 elektromobilů.
  • Řidičům garantuje ČEZ u většiny svých stojanů odběr skutečně bezemisní energie – a to díky certifikaci původu elektřiny z obnovitelných zdrojů operátora trhu OTE. Rychlodobíjecí stanice o výkonu 50 kW, které dnes tvoří 80 % sítě, umožňují dobití většiny kapacity baterií všech typů a značek elektromobilů v řádu desítek minut

V průběhu roku 2020 byla také spuštěna nová zákaznická aplikace FUTUR/E/GO postavená na vyspělé izraelské platformě Driivz. Řidičům mj. umožní:

  • dobít elektromobil pouze pomocí mobilního telefonu se staženou aplikací (tj. bez čipové přihlašovací karty)
  • vyhledat nejbližší dobíjecí místo + aktuální dobu dojezdu k němu
  • ukázat aktuální obsazenost jednotlivých stojanů + dlouhodobý průměr obsazenosti stojanů v konkrétních hodinách dne (pro lepší plánování cesty)
  • v jakoukoli chvíli během dobíjení řidiči dát informaci, kde, jak rychle, za kolik dobíjí, jak dlouho už dobíjí, jak dlouho to ještě bude trvat atd.

Při využívání celé sítě dobíjecích stanic ČEZ se uživatel před dobíjením identifikuje zákaznickou RFID kartou. Řidičům elektromobilů ale také stačí mít staženou aplikaci FUTUR/E/GO, která spolu s webovým rozhraním (tzv. Driver portál) umožňuje pohodlnou správu jejich účtů. Zákazníci ČEZ mají na výběr z více tarifů. Tři tarify obsahují „předplacenou“ složku, která zákazníkovi zajišťuje nižší cenu za kWh dobité energie. Čtvrtý tarif „Pay as you go“ je určen pro zákazníky, kteří se nechtějí nijak vázat a platí skutečně jen za odběr v daném měsíci. V nabídce je samozřejmě i dobíjení pro neregistrované zákazníky, kteří platí za každé jednorázové dobíjení. Více ZDE.

V České republice je aktuálně registrováno více než 5000 elektromobilů, jen loni přibylo 3306 e-aut. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta definitivně stávají běžnou součástí zejména městského provozu. Vyšší dojezd nových typů elektrických vozů v kombinaci s hustší sítí veřejných dobíjecích stanic také definitivně otevírají pro elektromobilitu cestování mezi městy.

Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes jde o záběr mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO). Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech. Více ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…