Nadace ČEZ: S dobročinnou aplikací EPP sportuje už 500 000 Čechů

15.3.2021 1:30 odp.

Necelých šest let potřebovala sportovně-charitativní aplikace EPP – Pomáhej pohybem Nadace ČEZ k překročení mety půl milionu aktivních uživatelů. Na výletech, běháním, cyklistikou či běžkováním s ní strávili téměř šest milionů hodin a díky nasbíraným bodům podpořili 1741 projektů z celé České republiky. Na letošek chystá „EPPka“ novinku ve formě vytváření virtuálních sportovních týmů.

Nadace ČEZ: S dobročinnou aplikací EPP sportuje už 500 000 Čechů
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Půl milionu lidí, tedy každý 20. Čech včetně nemluvňat, už používá sportovně-charitativní aplikaci EPP – Pomáhej pohybem Nadace ČEZ. Nasbírat tolik fanoušků trvalo aplikaci přesně pět a tři čtvrtě roku, předchozí milník (400 tisíc uživatelů) překročila v lednu 2019, jen za loňský rok si ji stáhlo přes 41 tisíc lidí. „EPPka“, jak jí uživatelé říkají, tak směle konkuruje největším sportovním asociacím v zemi – například Česká unie sportu eviduje zhruba 562 000 členů. 

Anketa

Byl Emil Hácha kolaborant?

35%
65%
hlasovalo: 6702 lidí

„Spojení aktivního pohybu s dobročinností sice už nabízí více aplikací, ale jen EPPka myslí jak na zapálené sportovce, kteří překonávají své vlastní rekordy, tak na ty, kteří dávají přednost „obyčejnému“ pohybu, jako je procházka s kočárkem, bobování s dětmi, partička fotbalu s kamarády nebo třeba vyjížďka na invalidním vozíku,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková. Před necelými šesti lety začínala EPPka s nabídkou deseti základních pohybových aktivit, postupně ale jejich počet rozšířila až na současných 26. Některé zařadila právě na základě velké poptávky od uživatelů – to byl případ například zmíněné chůze s kočárkem, ale třeba také skialpinismu nebo handbiku, tedy speciálně upraveného kola pro handicapované.

„Naším cílem je poskytnout radost z pohybu i dobrý pocit z pomoci druhým co nejvíce lidem, proto aplikaci průběžně inovujeme. Rozšířili jsme ji na všechny hlavní platformy a také na vybrané typy chytrých hodinek. Letos na základě velké poptávky od uživatelů chystáme možnost propojit jednotlivé uživatele do virtuálních týmů, aby si mohli navzájem sdílet výsledky,“ doplňuje Ziková.  

EPPce pogratuloval i její dlouholetý patron, paralympionik Jiří Ježek: „Ta půlmilionová „rodina“ uživatelů mě moc těší, ale zároveň se vlastně ani nedivím. EPPka je opravdu skvělý nápad! Spojuje totiž hned dvě důležité pozitivní emoce – přirozenou chuť k pohybu a zároveň ochotu někomu pomoci. EPPka tak přináší významnou podporu neziskovým projektům, ale i každodenní radost a dobrý pocit našim aktivním uživatelům. A já za to všem moc děkuji!“, vzkázal Ježek. 

Na východě Čech bylo podpořeno za více jak pětileté fungování aplikace 166 projektů za více jak 11 milionů korun.

V Královéhradeckém kraji to bylo v roce 2020 celkem 16 projektů za 1 267 000 Kč. Podporu díky EPPce získali například házenkáři v Jičíně, Sbor dobrovolných hasičů v Ostroměři pořídil nový defibrilátor nebo Sportovní klub hasičů Královéhradeckého kraje nakoupil potřebný materiál. V Pardubickém kraji v EPPce bylo 11 projektů v roce 2020 za 733 928 Kč. ZŠ Svítání v Pardubicích tak mohla vybavit sociální službu, ceny za dabing se konaly v Přelouči a běhalo se Okolo Hlubáku. Nebo Centrum Kosatec vybavilo novou kuchyni.

44x na měsíc a zpět

Na pomoc znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit, na ochranu životního prostředí, ale třeba i na zmírnění dopadů epidemie covid-19 již uživatelé aplikace EPP poslali 130 milionů korun. Zdolali přitom 33 972 533 kilometrů, což odpovídá téměř dvěma třetinám vzdálenosti planety Mars od země nebo 44 letům ze Země na Měsíc a zpět. Dohromady pak strávili pohybem 5 959 008 hodin neboli 680 let. 

Zapnout aplikaci EPP a sbírat body pro neziskové projekty si uživatelé mohou u 26 různých pohybových aktivit. Přestože nejčastěji volí chůzi (40 %), běh a cyklistiku (po 20 %), vyberou si i milovníci sportů týmových (fotbal, hokej), zimních (běžky, lyžování, skialpinismus, sněžnice), vodních (kajak, paddleboard, plavání) či indoorových (tanec, aerobik, posilování). Oblíbené jsou i kolečkové brusle, stoupá i obliba Nordic walking neboli severské chůze s holemi. EPPka nezapomíná ani na handicapované sportovce, kteří ji mohou aktivovat pro jízdu na handbiku nebo na invalidním vozíku. 

Aplikaci EPP najdete v mobilech řady známých osobností: podpořili ji například nejznámější český hokejista Jaromír Jágr, motocrossař Petr Pilát, vodní slalomáři Amálie Hilgertová a Vavřinec Hradílek, šermíř Jiří Beran, tenistky Barbora Strýcová a Petra Kvitová, týmy VK Karlovarsko, HC rytíři Kladno, či mužská i ženská basketbalová reprezentace. 

Jak EPP– Pomáhej pohybem funguje

Aplikace zaznamenává pohyb uživatele při jím zvolené sportovní aktivitě. Kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body, které může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Neziskové organizace o umístění svého projektu do aplikace žádají v rámci jednoho z grantových řízení, dle povahy projektu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

kampaň

Negativní i špinavá kmpaň tu byly vždy, ale nemáte dojem, že s vaším příchodem do politiky, vše vygradovalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Tůně i upravený potok zadržují v lesích u Letohradu vodu a zmírňují sucho

15:06 Lesy ČR: Tůně i upravený potok zadržují v lesích u Letohradu vodu a zmírňují sucho

Tři tůně, které Lesy ČR vyhloubily v lesích na Orlickoústecku v Pardubickém kraji, zmírňují sucho a …