Nadace ČEZ: Temelínští technici rozšířili registr dárců kostní dřeně

20.09.2017 13:32

Přesně 32 zaměstnanců elektrárny Temelín bylo nově zapsáno do Českého národního registru dárců kostní dřeně. Ten aktuálně eviduje přes 70 tisíc lidí, kteří jsou připraveni při vyzvání podstoupit jeden ze dvou způsobů odběru kostní dřeně. Jen v ČR ročně onemocní leukémií několik set lidí. A pokud nepomůže chemoterapie, závisí jejich život na dobrovolnících, kteří prošli krevními testy při vstupu do registru a jsou připraveni darovat kostní dřeň.

Nadace ČEZ: Temelínští technici rozšířili registr dárců kostní dřeně
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ
reklama

Vyplnit krátký dotazník, popovídat si s lékařem a nechat si odebrat dva mililitry krve. Takto jednoduše probíhala náborová akce dárců kostní dřeně u Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Zájem projevila šedesátka temelínských zaměstnanců. Do registru se dostala polovina z nich. Základní podmínkou pro registraci je věk v rozmezí 18-35 let a bezvadný zdravotní stav bez dlouhodobého užívání léků. „Chtěl bych poděkovat všem kolegům, kteří se zapojili. I těm, kteří se nakonec do registru nedostali. Z hlediska zdravotního stavu jsou totiž podmínky pro vstup hodně přísné,“ poznamenal Martin Dvořák, z útvaru provoz, který celou akci v Temelíně zorganizoval.

Registrovaní dárci mohou kostní dřeň darovat do 60 let. „Říká se, dárcem dřeně se stane tak jeden člověk ze sta. Každopádně registr je anonymní, dárci i pacienti jsou vedeni pod kódem,“ doplňuje Dvořák.

Databáze jsou celosvětově sdílené, kostní dřeň od dárce ze zahraničí tak není neobvyklá věc. „Každý den se po světě převáží buňky pro někoho, kdo potřebuje pomoc. Při vhodném dárci mají nemocní velkou šanci na uzdravení. Úspěšnost transplantace je veliká, nicméně nadále jde o složitý a náročný výkon s řadou potenciálních závažných komplikací,“ vysvětluje Vanda Staňková, členka správní rady Nadace pro transplantace kostní dřeně.

V Temelíně je hned několik desítek lidí v registru dárců připraveno okamžitě darovat kostní dřeň. Mimo jiné je mezi nimi i ředitel divize Jaderná energetika Bohdan Zronek. „Vítězství v boji s leukémií se nedá koupit, závisí na pomoci jiných. Nechat se vyšetřit a být připravený je minimum, které ale může pro někoho znamenat možná jedinou šanci,“ poznamenal Zronek.

Registr přijímá dárce neustále. Zájemci o vstup se mohou přihlásit například elektronicky e-mailových adresách ZDE a ZDE.

Více informací ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Žádosti do programu COVID Gastro - Uzavřené provozovny od pondělí

19:33 MPO: Žádosti do programu COVID Gastro - Uzavřené provozovny od pondělí

Ministerstvo průmyslu a obchodu začne přijímat žádosti do 1. výzvy nového programu COVID Gastro - Uz…