Nadace ČEZ: V Pardubicích byly vysazeny tradiční odrůdy stromů

24.04.2024 11:46 | Tisková zpráva

Lokalita U Trojice v Pardubicích prochází změnou. Byly zde vysazeny tradiční odrůdy ovocných stromů. Nadace ČEZ na výsadbu přispěla částkou 63 324 korun.

Nadace ČEZ: V Pardubicích byly vysazeny tradiční odrůdy stromů
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

Lokalita U Trojice prochází zásadní změnou. Od 80 let, kdy zaniklo bývalé zahradnictví, objekty chátraly, plocha podlehla neřízenému růstu invazivních rostlin jako akát nebo javor a na místě byly i nelegální skládky odpadků. V letech 2022 – 2023 se podařilo skládky odstranit a místo rekultivovat. Okrašlovací spolek u Svaté Trojice společně s dobrovolníky zde vysadil 20 ovocných stromů, tradiční odrůdy hrušní a jabloní. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ v grantovém řízení Stromy částkou 63 324 korun.

„Účelem projektu je pokračovat v zušlechťování lokality započatého naším spolkem v roce 2022. Rozhodli jsme se zde vysadit staré a krajové odrůdy ovocných stromů. Chceme zde vytvořit spíše přírodní prostředí pro krátkodobý pobyt či relaxaci, místo vhodné pro procházky. Dáváme přednost přirozené vegetaci, louce s tradičními odrůdami stromů. Projekt je plně v souladu s aktuálním územním plánem města Pardubic, v lokalitě je plánována funkční krajinná zeleň,“ upřesňuje Vítězslav Haupt ze spolku U Svaté Trojice.

Celkem bylo vysazeno 20 ovocných stromů v různých velikostech, od velikosti odrostku po vybrané solitérní sazenice velikosti okolo 20 - 25 cm. K doplnění stávajících výsadeb z jara roku 2023 byly vybrány morušovníky bílé, které mají na řadě míst Pardubic tradici v pěstování. Páteří této výsadby jsou staré odrůdy hrušní a jabloní. Výsadba byla konzultována s odborníkem, a s odborem Životního prostředí města Pardubic a dalšími.

Výsadbu zajistili dobrovolníci a členové Okrašlovacího spolku. Následnou péči a dohled nad lokalitou zajistí spolek, který se o zeleň zde stará dlouhodobě.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 27411 lidí

Grant Stromy

V Královéhradeckém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 46 projektů částkou téměř 4,8 milionů korun. V loňském roce dostalo grant 8 žadatelů a částka přesáhla 800 tisíc korun.

V Pardubickém kraji podpořila Nadace ČEZ v programu Stromy od roku 2011 celkem 26 projektů částkou přes 2,8 milionů. V loňském roce grant dostaly 3 žádosti a částka na výsadbu dosáhla 330 tisíc korun.

V Kraji Vysočina to pak bylo od roku od roku 2011 dokonce 85 projektů s částkou téměř 7,8 milionu korun. V loňském roce stromy sázeli na 19 místech a celková částka se vyšplhala na více jak 1 milion 500 tisíc korun.

Zájem o grant Stromy je stále veliký. Obce ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu zeleně. Přestože v přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí, čím dál častěji se objevují i další nápady. Obce například obnovují bývalé nebo zakládají nové obecní sady, zastiňují venkovní sportovní areály či koupaliště, zakládají arboreta nebo ozeleňují náměstí okrasnými dřevinami.

Nadace ČEZ je největší firemní nadací v České republice. Za posledních 20 let podpořila napříč regiony v průměru přes 750 projektů za více než 160 milionů korun ročně. Některá grantová řízení Nadace ČEZ jsou časově omezená a potřeba si tedy ohlídat termín podání žádosti. Granty Podpora regionů a Oranžové hřiště probíhají celoročně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jindřišská zůstává majetkem České pošty, zájemce nenašla

11:27 Jindřišská zůstává majetkem České pošty, zájemce nenašla

V úterý 14. května byl termín pro registraci zájemců o koupi areálu na rohu pražských ulic Jindřišsk…