Nadace ČEZ dala prostředky na výsadbu dvaceti habrů v Kadani

03.05.2023 6:31 | Tisková zpráva

Habrová alej za bezmála 200 000 korun zakořeňuje od pondělí 2. května ve Školní ulici v Kadani. O její výsadbu se postarala odborná zahradnická firma, přičemž finančně v rámci grantu Stromy na ni přispěla radnici Nadace ČEZ 149 982 korunami. Zbylých 50 tisíc korun šlo z městské pokladny.

Nadace ČEZ dala prostředky na výsadbu dvaceti habrů v Kadani
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ

„V průběhu let došlo v zelené relaxační části sídliště s dětským hřištěm a sportovištěm k odumření některých starších a méně vytrvalých dřevin. Řadu z nich bylo nutné i odstranit z důvodu bezpečnosti. V uvolněném prostoru tak ve svahu vznikla proluka, kterou jsme se rozhodli zaplnit dvaceti pyramidálními habry. Ve finále stromy sníží prašnost a poskytnou i stín v místech, kde tráví svůj volný čas jak děti, tak i dospělí obyvatelé sídliště,“ říká Jan Losenický, starosta Kadaně. Sám se přitom neváhal chopit lopaty a jeden z habrů po jeho ukotvení v zemi zahrnout zeminou.

Grant Stromy Nadace ČEZ vstoupil letos do dvanáctého roku své existence. Během uplynulých jedenácti let  bylo díky jemu napříč celou Českou republikou vysazeno bezmála 115 000 stromů a dalších okrasných dřevin za téměř 72 miliony korun. „Obě čísla již pochopitelně opět narůstají, neboť právě probíhá jarní výsadba. Zájem o grant Stromy je přitom stále veliký, neboť samosprávy ale i neziskové organizace či zájmové spolky mohou získat až 150 000 korun na výsadbu nové zeleně. V přijatých žádostech stále převažují zejména projekty výsadby alejí a stromořadí jako nyní v případě Kadaně, čím dál častěji se ovšem objevují i další nápady. Například zakládání nových obecních sadů, zastiňování venkovních sportovišť či koupališť. Zakládají se třeba i arboreta,“ podotýká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ.

V rámci jarního grantu Stromy Nadace ČEZ proběhla letos v Ústeckém kraji jako první výsadba devíti lip srdčitých, které chyběly dosadit, aby jimi byl po celém obvodu lemován sportovní areál v Čeradicích na Žatecku. Kadaň s dvaceti habry byla druhá v pořadí. Do třetice pak 15. května proběhne druhá etapa obnovy bývalého parčíku podél potoka Liboc v Pětipsech na Kadaňsku. Zde bude nově zakořeňovat čtyřicet lip srdčitých, které doplní jejich stejný počet zasazených koncem loňského listopadu.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Mandát

Dobrý den, úmrtí pana Bašty je mi líto. Ale jak jsem se dočetla, on byl dlouhodobě vážně nemocný a mandát už nevykonával více jak rok. Přijde vám v pořádku, že takový politik (nemyslím tím jen pana Baštu, ale obecně) pobírá náhrady? Vy pořád tvrdíte, jak se tu plýtvá našimi penězi a toto podle vás n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Ceny elektřiny v únoru výrazně klesly

11:27 Český statistický úřad: Ceny elektřiny v únoru výrazně klesly

V únoru 2024 se vývozní ceny zvýšily meziměsíčně o 2,1 %, meziročně o 1,6 %. Dovozní ceny meziměsíčn…