Nadace ČEZ vysadila v Moravskoslezském kraji přes pět tisíc stromů

17.01.2019 10:59

Granty pro města a obce na výsadbu zeleně jsou otevřené do konce ledna.

Nadace ČEZ vysadila v Moravskoslezském kraji přes pět tisíc stromů
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Nadace ČEZ
reklama

Lípy, habry, jabloně, či třeba keřové růže a další druhy dřevin zapouštějí kořeny v obydlených místech i volné krajině díky grantovému řízení Nadace ČEZ Stromy už osm let. V Moravskoslezském kraji bylo doposud podpořeno částkou převyšující 3.6 milionu korun 27 projektů zaměřených na výsadbu zeleně, obyvatelé měst a obcí zasadili přes pět tisíc stromů a keřů – nové dřeviny už rostou například v Orlové, Bohumíně, Petrovicích u Karviné, Ostravě, Opavě, Krnově, Šilheřovicích, Hodslavicích nebo v beskydském Hrádku. O grant na výsadbu dalších stromů si mohou města a obce požádat do konce ledna prostřednictvím jednoduchého formuláře na www.nadacecez.cz.

V celé republice podpořila Nadace ČEZ výsadbu 92 125 stromů a další zeleně. Jeden strom za svůj život přitom z atmosféry odebere přibližně jednu tunu CO2. Celkově tak stromy vysazené s podporou Nadace ČEZ zadrží přes 92 tisíc tun CO2. Právě ochrana životního prostředí je podstatou grantového řízení Stromy, které Nadace ČEZ každoročně vypisuje od roku 2011. Loni obcím Skupina ČEZ se svou nadací darovala na výsadbu 3,7 milionu korun.

„Zájem měst a obcí o výsadbu zeleně neustává a nás těší, že jim můžeme vycházet vstříc a zároveň tak přispět ke snížení emisí CO2 a dalších škodlivých látek. Vždy máme radost, když vidíme, že obec do výsadby zapojí děti, které tak mají od útlého věku možnost uvědomit si, jak jsou stromy důležité,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Stromy doprovázejí naše cesty odjakživa, proto jejich vykácení nebo špatný stav málokdy unikne naší pozornosti. Obvykle považujeme lokality s bohatou zelení za přívětivější. Stromy ale zdaleka neplní jen estetickou funkci. Šikovně umístěná zeleň také snižuje negativní důsledky urbanizovaného prostředí, je schopná zvyšovat vlhkost vzduchu a tlumit výkyvy teploty. Funguje jako významný producent kyslíku, částečně vzduch zbavuje škodlivých plynů a pachů a slouží rovněž jako přirozený kryt a zdroj potravy pro drobné živočichy, větrolam nebo protihluková stěna.

Jarní granty jen do konce ledna

Grant Stromy otevřela Nadace ČEZ i letos. Nadační příspěvek v maximální výši 150 tisíc korun mohou města a obce získat například na obnovu alejí, vybudování nových parků nebo zelených protihlukových stěn. Jednou z podmínek je výsadba původních a pro danou lokalitu vhodných dřevin. Samosprávy, které chtějí výsadbu realizovat na jaře, si ale musí s podáním žádosti pospíšit: termín končí 31. ledna. Druhé kolo přijímání žádostí do grantového řízení Stromy  v rámci podzimní výsadby končí 31. května. Každá obec či město mohou o příspěvek požádat jednou za rok.

Od začátku existence grantového řízení do současnosti zapustilo kořeny do země už na čtyři sta alejí, stromořadí či keřových parků. Výsadbu desítek z nich podpořili sportovními aktivitami uživatelé aplikace EPP – Pomáhej pohybem, například Alej života v Bukovci, nejvýchodnější obci České republiky. V některých případech volí města a obce malé sazenice, jindy se sází již vzrostlé stromy. Mezi oblíbené druhy patří lípa, habr, javor a ovocné stromy, například meruňky, třešně, slivoně a hrušně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: S lidmi s postižením je třeba komunikovat jako s rovnocennými partnery

11:42 Veřejný ochránce práv: S lidmi s postižením je třeba komunikovat jako s rovnocennými partnery

Zástupkyně ombudsmana zveřejnila doporučení nejen pro média, jak mluvit a psát o lidech s postižením…