Národní divadlo Moravskoslezské: Shakespeare, kam se podíváš!

04.04.2016 18:03

Počátkem roku 2016 se kulturní a vzdělávací instituce města Ostravy spojily do společného projektu SHAKESPEARE OSTRAVA 2016, který vznikl k výročí 400 let od úmrtí britského dramatika Williama Shakespeara. Den 23. dubna se blíží a s tímto datem vyvrcholí i řada akcí.

Národní divadlo Moravskoslezské: Shakespeare, kam se podíváš!
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské

Jedním ze stěžejních okamžiků tohoto projektu bude tedy nejenom samotné výročí, ale celý měsíc duben! Hned 1. dubna hostoval divadelní spolek Kašpar v Divadle Petra Bezruče se svým ztvárněním nejslavnějšího milostného příběhu Romeo a Julie.

Dne 5. dubna odstartuje putovní výstava plakátů k divadelním inscenacím her Williama Shakespeara, která zachycuje to nejzajímavější, co se na ostravské divadelní scéně v posledních desetiletích odehrálo. Vernisáž, která se uskuteční v 17 hodin v Galerii v pasáži Knihovny města Ostravy, připravuje Národní divadlo moravskoslezské a Knihovna města Ostravy. „Na vernisáži výstavy se dále podílí Český rozhlas Ostrava, který pro výstavu připravuje výběr z archivních nahrávek Českého rozhlasu, a Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, jež program doplní o hudební vystoupení studentů,“ řekla manažerka mimořádných projektů NDM Andrea Dortová.

Sama knihovna se k výročí postavila velmi aktivně, v průběhu dubna pořádá literární čtení, akce pro děti a besedy pro dospělé – třeba i o tom, proč Hamletovi cesty nevoní?

Na konci měsíce, 29. dubna, uvede Divadlo loutek Ostrava premiéru poslední velké Shakespearovy hry, dramatické romance Bouře.

Mimo plánované akce bude projekt doprovázet v měsíci dubnu také řada dalších novinek!

Na počátek měsíce je naplánováno spuštění webu www.shakespeare2016.cz. S projektem se budou Ostravané také potkávat na dalších netradičních místech – podrobnosti ale zatím organizátoři nechtějí prozrazovat: „Shakespeare zanechal po sobě dodnes živé a inspirativní dílo, a proto není vyloučeno, že se s jeho odkazem setkáte třeba v tramvaji, na lavičce v parku či v ulicích města. Nechte se překvapit,“ uvádí koordinátorka projektu Zuzana Vinklárková.

Přibližně v polovině měsíce dubna budou známy také výsledky grantové výzvy, ve které nabídlo město na podporu projektů spjatých či inspirovaných tvorbou a dílem Williama Shakespeara 800 000 korun. Od grantu si město slibuje zapojení i široké veřejnosti, neboť je projekt otevřenou platformou, ke které se mohou připojovat i další organizace či jednotlivci, a to i v průběhu již probíhajícího projektu. „Líbí se mi příležitost propojit ostravskou kulturu do jednoho projektu. Navíc se profesionální i amatérské soubory, stejně jako jednotlivci, mohou věnovat kreativní tvorbě v nastudování díla Williama Shakespeara,“ uvedl primátor města Ostravy Tomáš Macura.

V polovině měsíce dubna bude také spuštěn předprodej vstupenek na prestižní festival Letní shakespearovské slavnosti, který bude probíhat v Ostravě již podeváté!

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

22:08 Vláda: Digitální firmy budou muset v Česku platit daň

Vláda Andreje Babiše rozhodla na jednání v pondělí 18. listopadu 2019, že Parlamentu navrhne schváli…