Národní divadlo moravskoslezské vstupuje do sté sezóny

02.03.2018 21:19

Velkým jubileem žije Národní divadlo moravskoslezské. Nadcházející sezóna bude jubilejní stá. Všechny čtyři soubor y divadla připraví pro jubilejní sezónu premiérové tituly, které se na repertoáru divadla v jeho historii ještě neobjevily. Své jubileum divadlo připomene i na akcích Janáček Ostrava 2018 a na oslavách stého výročí republiky.

Národní divadlo moravskoslezské vstupuje do sté sezóny
Foto: ndm.cz
Popisek: Národní divadlo moravskoslezské
reklama

Počátky divadla v Ostravě se datují rokem 1894, kdy byl ve městě otevřen Národní dům s divadelním sálem (dnes divadlo Jiřího Myrona). V roce 1907 byla postavena budova městského divadla (Divadlo Antonína Dvořáka), v níž působil německý soubor. Národní divadlo moravskoslezské vzniklo však až po roce 1918 a inscenace začalo uvádět v roce 1919.

„Tato stá sezóna završuje prvních sto let historie našeho divadla, které je nejstarší a největší kulturní institucí v Ostravě působící kontinuálně od roku 1919. Dramaturgie všech čtyř našich uměleckých souborů dostala při přípravě sezóny jednoznačné zadání - připravit tituly nových premiér pouze z děl, která se na našem jevišti v předcházejících 99. sezónách dosud nehrála,“ uvedl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Pro diváky je tedy připraven pozoruhodný výběr děl zejména klasických autorů, pocházejících převážně z 19. a 20. století, nechybí ale ani tvorba novější, vzniklá v 21. století.

První operní premiérou, kterou divadlo představí ostravskému publiku, bude opera Osud Leoše Janáčka. „Uvedením této opery se stane NDM teprve druhým divadlem na světě, kde bylo v průběhu jeho historie uvedeno kompletní operní dílo Leoše Janáčka, a to navíc v roce, kdy proběhnou oslavy životního jubilea tohoto významného českého skladatele v rámci celoročního projektu Janáček Ostrava 2018,“ připomenul Jiří Nekvasil. Na linii Operních hitů 20. století navazuje soubor nejslavnějším surrealistickým dílem Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář v režii tandemu SKUTR. Poslední premiérou operní sezóny bude velká francouzská opera Robert ďábel z pera Giacoma Meyerbeera.

Činohra uvede čtyři tituly, které vyprávějí velké příběhy běžných lidí, podávají zprávu o našem světě a společně tvoří obraz lidstva. Prvním z nich je dramatizace Roku na vsi bratří Mrštíků, poté Naše třída - drama Tadeusze Słobodzianka o spolužácích jedné školy, kteří spolu prožili celé 20. století, přestože byli rozeseti na různých stranách dobových barikád. Katarzi těmto příběhům přinese Bůh, jenž promlouvá skrze pod obraz zpité hrdiny nádherné ruské tragikomedie Opilí. A všechno směšné i tragické z našich životů dokonale vystihl Ionesco ve své absurdní komedii Král umírá.

Na repertoáru se také objeví současná britská situační komedie Dokonalá svatba, klasická satirická komedie Výnosné místo a úspěšná černá komedie Rádce, v níž si slavný spisovatel Bulgakov a diktátor Stalin na čas vymění svá povolání.

Balet uvede taneční večer Vzlety a pády nazvaný podle choreografie Křídla z vosku Jiřího Kyliána. V druhé části večera bude uvedena choreografie mladého českého choreografa Jiřího Pokorného Humpback Runner (Běžící hrbáč), která zaujme svou symbolicky laděnou atmosférou. Dalším titulem nadcházející sezóny bude balet na hudbu současného lotyšského skladatele Arturse Maskatse Nebezpečné známosti podle románu Choderlose de Laclose, známého především díky filmovému zpracování Miloše Formana.

Soubor operety a muzikálu zahájí sezónu hitem Kočky. Duben roku 2019 přinese ostravskou premiéru slavného revuálního muzikálu Colea Portera Děj se co děj (Anything Goes) a v Divadle „12“ uvede soubor muzikál Thrill Me, ve kterém se představí mladí interpreti.

Se začátkem 100. sezóny otevře divadlo také část revitalizovaných prostor Divadla Jiřího Myrona. Novou divadelní pasáží budou diváci procházet do nového předprodeje vstupenek a na druhé straně do nové divadelní kavárny. Ve foyeru v 1. patře vznikne také společenský sál. Se 100. sezónou se otevře Divadlo „12“ pro 60 diváků, které bude prostorem nejen pro typ komorních činoherních projektů doteď hraných v prostorách zkušebny Divadla Antonína Dvořáka, ale i zajímavou inspirativní platformou pro ostatní soubory. Součástí otevření budou taktéž nové prostory pro práci Ateliéru pro děti a mládež při NDM.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic hledá projektanta pro Masarykovo nádraží. Posunula se i příprava úseku z Ruzyně do Kladna

16:14 Správa železnic hledá projektanta pro Masarykovo nádraží. Posunula se i příprava úseku z Ruzyně do Kladna

Projekt modernizace trati z Prahy do Kladna s vybudováním odbočky na Letiště Václava Havla pokračuje…