Národní knihovna: Svobodné zednářství se představí v Galerii Klementinum

23.03.2019 16:01

Řád svobodných zednářů – společenství opředené mnoha legendami a tajemstvími. Nahlédnout do zákulisí Řádu můžete na výstavě 100 let Lóže Národ s podtitulem Svobodné zednářství očima svobodných zednářů, která začíná 30. března v Galerii Klementinum. Tu společně s Národní knihovnou ČR pořádají sami svobodní zednáři z Lóže Národ, která letos slaví 100. výročí svého založení. Svobodné zednářství tak představují samotní členové Lóže.

Národní knihovna: Svobodné zednářství se představí v Galerii Klementinum
Foto: Národní knihovna
Popisek: Národní knihovna - vstup do Klementina, pohled od Karlova mostu

„Výstava by měla veřejnosti představit historii a současnost našeho spolku v kontextu československých dějin a přiblížit svobodné zednářství jako tradiční cestu, jak se dnes moderně říká, osobnostního rozvoje, která i v českých poměrech dokázala oslovit významné osobnosti naší národní i státní historie,“ říká současný mistr lóže Libor Adamec.

Expozice nabídne autentické zednářské předměty i repliku zednářské dílny, místnosti určené k setkávání a zednářské práci. Vše autoři připravili tak, aby se co nejvíce přiblížili skutečnosti, včetně zednářských nástrojů a symbolů. „A třeba se také prostřednictvím výstavy podaří objasnit některá nedorozumění, která okolo pochopení smyslu svobodného zednářství dodnes panují,“ dodal Libor Adamec.

Lóže Národ je jednou z nejstarších a dosud fungujících českých zednářských lóží. Byla založena 28. března 1919, přesně půl roku po vzniku samostatného československého státu. Návštěvníci výstavy budou mít možnost nahlédnout do historie i současnosti Lóže Národ, jejího fungování a struktury. Představeni jim budou také významní členové, mezi které vždy patřila řada osobností veřejného života – od politiků, přes lékaře a vědce, až po spisovatele, novináře či sochaře a malíře.

„Tato zednářská lóže je prostřednictvím svých členů spjata i s Klementinem a Národní knihovnou. Členy Lóže Národ byli také PhDr. Jan Emler, v letech 1930–1938 ředitel Veřejné a Univerzitní knihovny v Praze, což byla předchůdkyně dnešní Národní knihovny, či Prof. PhDr. František Nušl, ředitel Státní hvězdárny Československé republiky, která před vybudováním ondřejovské observatoře sídlila právě v Klementinu, kde se výstava koná,“ dodává Martin Kocanda, generální ředitel Národní knihovny ČR.

Datum konání výstavy:
30. 3. - 19. 5. 2019

Čas:
úterý - neděle
10:30 - 18 hodin

Místo:
Galerie Klementinum, Národní knihovna ČR
Klementinum 190, Praha 1

Vstupné:
dospělí 50 Kč
senioři, studenti 40 Kč
skupina 10 a více osob 40 Kč/osoba
děti 6–15 let 20 Kč
děti do 6 let zdarma

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

22:54 Rosatom: Další čínský blok, Sü-ta-pao 3, má lapač taveniny

V 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2…