Národní knihovna: To se Marii Terezii povedlo. První den výstavy přilákal 737 návštěvníků

09.02.2017 21:20

Národní knihovna České republiky připravila výstavu s názvem To se Marii Terezii povedlo u příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost, kterou první den konání přilákalo 737 návštěvníků.

Národní knihovna: To se Marii Terezii povedlo. První den výstavy přilákal 737 návštěvníků
Foto: Národní knihovna ČR
Popisek: Návštěvníci na výstavě To se Marii Terezii povedlo
reklama

Ti si mohli prohlédnout originály dokumentů, například oznámení Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny či řád pro návštěvníky čítárny z listopadu 1785. Výstava potrvá do soboty 11. 2. 2017 a je otevřená vždy od 10.00-18.00 hodin.

„Výstava nemá takzvaný regulovaný vstup. To znamená, že návštěvníci nemusí stát ve frontě a čekat, až budou vpuštěni. Mohou volně do Zrcadlové kaple vstupovat a čas pobytu v prostoru výstavy nemají omezený. Tento mechanismus nám umožňují přijatá bezpečnostní opatření,“ vysvětluje Irena Maňáková, mluvčí Národní knihovny.

O výstavě

Na popud Františka Josefa hraběte Kinského vydala Marie Terezie 6. února 1777 dvorský dekret, kterým oficiálně potvrdila spojení čtyř velkých knihovních celků v novou, veřejnou c. k. Universitní knihovnu, jejímž sídlem se stalo Klementinum. Již na podzim 1777, tedy čtyři roky poté, co byl papežem zrušen jezuitský řád, mohla knihovna začít sloužit prvním návštěvníkům.

„Výstavou připomínáme významný akt, kdy Klementinum, které je centrem české vzdělanosti již od 14. století, bylo zpřístupněno pro širokou veřejnost a ne jen pro řádové bratry jezuitského řádu a univerzitní studenty,“ říká Petr Kroupa, ředitel Národní knihovny.

Výstava představuje v Zrcadlové kapli Klementina originál vyhlášky Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny, plán přízemí Klementina z druhé poloviny 18. století, oznámení tehdejšího ředitele knihovny o otevření knihovny a provozu dvou veřejných čítáren a další dokumenty, které provázely zahájení provozu veřejné knihovny.

Název: To se Marii Terezii povedlo

Místo konání: Zrcadlová kaple, Klementinum, vchod z Mariánského náměstí, Praha 1

Datum: 9. 2. – 11. 2. 2017 od 10.00 – 18.00 hodin

Výstava je přístupná zdarma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Děkujeme! Dobrovolníci sv. Anně věnovali přes šest a půl tisíce roušek

10:41 FNUSA: Děkujeme! Dobrovolníci sv. Anně věnovali přes šest a půl tisíce roušek

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně děkuje všem dobrovolníkům, kteří se zapojili do šití roušek pro…