Národní knihovna: Zítra začne odkyselování knih

06.08.2019 19:27 | Zprávy

Zítřejším dnem odstartuje významná etapa odkyselování knih z fondů Národní knihovny, což lze bez nadsázky označit za jejich záchranu v poslední chvíli před nenávratným zničením. Zveme vás proto na představení tohoto procesu.

Národní knihovna: Zítra začne odkyselování knih
Foto: Národní knihovna
Popisek: Národní knihovna - vstup do Klementina, pohled od Karlova mostu

7. 8. 2019 Klementinum, Mariánské náměstí 5, Praha 1

10.15 sraz na Hlavním nádvoří Klementina – nakládání první části knihovního fondu do nákladního automobilu – export do zahraničí na pracoviště odkyselovací linky

10.30 přesun na pracoviště, kde probíhá příprava na export a odkyselování knihovního fondu a po návratu knihovních jednotek pak probíhá jejich kontrola. Představíme proces odkyselování a také přístroje, kterými se v knihách měří PH a další hodnoty

10.50 prostor pro individuální rozhovory

Na této akci bude účasten pan generální ředitel Národní knihovny PhDr. Martin Kocanda, Ing. Petra Vávrová Ph.D., ředitelka odboru ochrany knihovních fondů Národní knihovny a další pracovníci odboru ochrany knihovních fondů.

Z organizačních důvodů, prosím, potvrďte svou účast na výchozí emailovou adresu irena.manakova@nkp.cz  Pokud budete chtít zajistit parkování v Klementinu, neváhejte se na mě rovněž obrátit. Parkování zajistíme.

V depozitářích Národní knihovny ČR je uloženo 7,3 milionů takzvaných novodobých knihovních svazků. Toto označení nesou ty, které jsou vyrobeny po roce 1800. Velkým problémem je ale zjištění, že 90 % z nich je postiženo kyselou hydrolýzou, tedy kyselostí papíru.

Po roce 1845 došlo k zásadní změně technologie výroby papíru. Vzhledem k vysokému obsahu dřevitých látek, dochází v průběhu času ke kyselé hydrolýze – chemické reakci, která má za následek ztrátu mechanických vlastností papíru. „Laicky se to dá jednoduše vyjádřit jako rozpad papíru. V jeho konečném stádiu nenajdete stránky knihy nebo novin roztrhané, ale doslova rozpadlé na malé kousíčky,“ vysvětluje generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda. Jedinou záchranou je odkyselení papíru. „Tato metoda není vůbec levná a realizuje v Německu a Švýcarsku. Cítíme velkou úlevu, že počínaje dnešním dnem můžeme zahájit proces příprav další části našeho fondu, který odkyselením zachráníme,“ dodává Kocanda.

Během průzkumu knihovního fondu uloženého v depozitářích Národní knihovny ČR bylo u více než 10 000 knih stanovena hodnota pH pod 3,5 jednotek, což je naprosto alarmující stav. Bez odkyselení hrozí těmto svazkům rozpad v řádu měsíců. Všechny dotčené knihy jsou součástí vzácného fondu Národní knihovny a kromě ztráty zdroje informací pro budoucí generace, by došlo i ke ztrátě významného písemného kulturního dědictví.

Odborníci z Národní knihovny stáli před složitým rozhodováním, které ze svazků upřednostnit, protože finanční prostředky určené na každoroční odkyselení fondu nebyly pro takové množství dostatečné. „Vzhledem k závažnosti situace jsme oslovili ministerstvo kultury, konkrétně ministra kultury a ekonomického náměstka, kteří po obeznámení se situací uvolnili z rozpočtu Ministerstva kultury 6 mil. Kč, což je částka, která nám umožnila šestinásobně navýšit objem odkyselených svazků oproti dosavadnímu každoročnímu plánu. Do letošního plánu odkyselení jsme tak mohli zahrnout i všechny kriticky ohrožené svazky, které jsou těsně před svým odsouzením k zániku“ říká generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Co je odkyselení

Jedná se o postup chemického ošetření papíru, kdy jsou neutralizovány kyseliny a je tak zajištěno zpomalení či úplné zastavení rozpadu. Dostupné metody odkyselení však umožňují odkyselit pouze papír s dobrými mechanickými vlastnostmi, nikoli papír zcela rozpadlý.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Spokojenost???

Dobrý den, pane vícepremiére, chci se zeptat: 1) Zda jste spokojen s dosavadním působení ve vládě? 2) v mainstreamovych médiích (nebudu jmenovat) vyšel článek, že zakládající člen pirátské strany opouští Vaší stranu, převážně z důvodu, že Vám jde pouze o omlouvám se za tento náš "vesnický" výraz o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ v 1. pololetí postavil téměř stovku nových veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta

13:04 ČEZ v 1. pololetí postavil téměř stovku nových veřejných dobíjecích stojanů pro elektroauta

ČEZ letos zprovoznil už 94 nových stanic, v síti jich je celkem 754. Pokračuje stavba ultrarychlých …