Národní knihovna na BiblioConu 2024

12.06.2024 13:04 | Tisková zpráva

Generální ředitel Tomáš Foltýn a náměstkyně Lenka Maixnerová reprezentovali Národní knihovnu a české knihovnictví na německém knihovnickém kongresu BiblioCon 2024 v Hamburku.

Národní knihovna na BiblioConu 2024
Foto: Národní knihovna
Popisek: Národní knihovna - vstup do Klementina, pohled od Karlova mostu

Generální ředitel NK ČR Tomáš Foltýn a náměstkyně sekce Knihovní fondy a služby NK ČR Lenka Maixnerová aktivně reprezentovali Národní knihovnu ČR a české knihovnictví na německém knihovnickém kongresu BiblioCon 2024 v Hamburku.

Tomáš Foltýn představil v rámci vstupní sekce „Neue Strategien für große Bibliotheken“ novou strategii rozvoje Národní knihovny ČR na období 2024 – 2027. O tuto sekci a příspěvek byl velký zájem, kapacita sálu se záhy ukázala jako malá. Zajímavé bylo zejména srovnání se strategií rozvoje Státní knihovny v Berlíně, kterou prezentoval ředitel této knihovny Achim Bonte. Obě knihovny použily podobné participativní metody a dosáhly srovnatelných a smělých cílů rozvoje. Tento moment tak podpoří další propojení obou knihoven – vzájemné podrobnější představení strategií v Praze a Berlíně. Jde přece o "Knihovny odvedle".

Tomáš Foltýn byl zároveň jedním z pozvaných mluvčích pro zahájení oficiální recepce pořádané v prostorách Státní a univerzitní knihovny v Hamburku. Být na pódiu spolu s Sharon Memis (Generální tajemnicí IFLA) či Ernou Winters (Předsedkyní EBLIDA) byl skvělý zážitek.

Lenka Maixnerová prezentovala v rámci sekce „Wikimedia und Dialog mit Forschenden“ příspěvek o otevřených datech v prostředí Národní knihovny ČR a naše další plány ve spolupráci s wiki světem.

Kongres BiblioCon 2024 je skvělou příležitost seznámit se s rozvojem knihovnictví a informačních studií v německy mluvících zemí. Rozsah akce je velkolepý – více než 4 000 účastníků a řada skvělých přednášek. Pro Národní knihovnu ČR bylo potěšením být součástí této výjimečné odborné akce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

10:00 Motoristé sobě zakládají mládežnickou organizaci Generace MOTOR. Povede ji bývalý lídr Svobodných Matěj Gregor

Předsednictvo politické strany Motoristé sobě na svém prvním červencovém zasedání rozhodlo o vzniku …