Národní knihovna vydražila dokument z roku 1406 za 15,5 milionu korun

10.06.2019 9:04

Na aukci společnosti 1. ART CONSULTING PRAHA včera Národní knihovna ČR získala vzácný notářský instrument z roku 1406, napsaný na pergamenu o rozměrech 54,2 x 52cm za 15,5 milionu korun. Aukce se zúčastnil za Národní knihovnu ČR generální ředitel Martin Kocanda.

Národní knihovna vydražila dokument z roku 1406 za 15,5 milionu korun
Foto: E. Hodíková
Popisek: Barokní sál Národní knihovny České republiky
reklama

"Notářský instrument by se dal připodobnit k dnešním soudním protokolům. Takových dokumentů se logicky dochovalo velmi málo, protože měly většinou význam jen pro dvě strany sporu v tu danou dobu. Dnes se jedná o důležitý vhled do tehdejší právní praxe," vysvětluje Martin Kocanda.

Vydražený rukopis nabízí pohled do rodinných vztahů v pozdním středověku. Týká se sporu mladšího bratra, univerzitního scholára, se starším bratrem o dědictví po zemřelém otci a v souvislosti s tím i s ovdovělou matkou, která se znovu vdala. Jako pramen je tato písemnost důležitá zejména pro pochopení majetkových vztahů a majetkových sporů v tehdejší době, dále je také zásadní pro doplnění životopisu pozdějšího lékaře Jana z Borotína, stoupenec Mistra Jana Husa. "Pro Národní knihovnu má tento rukopis velký význam. Dnes v našich fondech disponujeme traktáty a dokumenty, které popsují teoreticky právo a obsah procesů tehdejší doby, ale díky tomuto rukopisu vidíme, jak probíhalo praktikování práva v praxi," říká Martin Kocanda.

Částku ve výši 15,5 milionu korun poskytlo na nákup rukopisu ministerstvo kultury ČR.

Celý název aukční položky:
Notářský instrument Martina, kdysi Havla z Trnavy, ze dne 2. prosince 1406 zveřejňuje rozsudek Blažeje řečeného Vlk ze Strážně, děkana královské kaple Všech svatých a konzervátora pražské univerzity,ve sporu scholára pražské univerzity Jana z Borotína proti Pechovi z Borotína o dědictví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V říjnu byla míra nezaměstnanosti 2,9 procenta

10:54 Český statistický úřad: V říjnu byla míra nezaměstnanosti 2,9 procenta

Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých (podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zamě…