Národní muzeum: Londýnské V&A Museum vystaví jeden z TOP předmětů – Mozartův klavír

02.10.2017 15:30

České muzeum hudby zapůjčilo do Victoria and Albert Museum jeden z TOP předmětů Národního muzea – Mozartův kladívkový klavír z 18. století.

Národní muzeum: Londýnské V&A Museum vystaví jeden z TOP předmětů – Mozartův klavír
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Minulý týden byl ve speciální transportní schráně vytvořené přímo na míru a za přísných bezpečnostních podmínek převezen do Londýna. Cenný klavír, který je běžně k vidění ve stálé expozici Národního muzea „Člověk – nástroj– hudba“, si budou moci prohlédnout návštěvníci londýnského muzea na nové výstavě „Opera: Passion, Power and Politics“ od 30. září 2017 do 25. února 2018.

Výstava největšího muzea umění a designu na světě prezentuje příběh opery od jejího vzniku v pozdně renesanční Itálii až po současnost. Kromě Mozartova klavíru budou vystaveny zajímavé operní kostýmy, tisky, karikatury, rytiny, malby, noty aj.

Výstava prostřednictvím sedmi premiér v sedmi evropských městech zavede návštěvníka na téměř 400 let dlouhou cestu vrcholící mezinárodním rozmachem opery v 20. a 21. století.

Návštěvník nejprve zavítá do italských karnevalových Benátek (v letech 1642–1643) – zde byl poprvé použit název „opera“. Další jeho kroky povedou do Anglie, kde byla v únoru roku 1711 uvedena Händelova první londýnská opera Rinaldo. Následující část představuje premiéru Mozartovy Figarovy svatby 1. května v roce 1786. Právě do této části výstavy byl instalován kladívkový klavír vyrobený v roce 1785 vídeňským mistrem Franzem Xaverem Christophem, na který hrál W. A. Mozart při návštěvě Prahy v lednu 1787.

Dále se návštěvník přesune do italského Milána, kde se seznámí s premiérou opery Nabucco od G. Verdiho, která zde měla premiéru 8. února roku 1842. Následující části výstavy seznamují s pařížskou premiérou opery Tannhäuser od R. Wagnera (3. května 1861), s premiérou Straussovy opery Salome (9. prosince 1905) v Drážďanech a premiérou Šostakovičovy opery Lady Macbeth Mcenského újezdu v ruském St. Petersburgu (24. února 1934).

Více informací ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

22:58 Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

První jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) v roce 2020 mělo velmi nabitý program.