Národní muzeum představí život Antonína Čermáka a slavné chvíle Čechů v Americe

20.06.2018 16:30

Národní muzeum pořádá v historickém interiéru knihovny Náprstkova muzea ve čtvrtek 21. června večer věnovaný jedné z nejslavnějších krajanských osobností v USA, Antonínu Čermákovi (1873-1933) – americkému podnikateli a starostovi Chicaga českého původu.

Národní muzeum představí život Antonína Čermáka a slavné chvíle Čechů v Americe
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Město s nejhorší pověstí, Al Capone, prohibice, podsvětí a tvrdý boj demokratického politika za nastolení pořádku legitimními prostředky. Nejen o tom bude večer v Náprstkově muzeu.

Letošní osmičkový rok nám připomene jak události české, tak i ty za oceánem. Češi nejen v Chicagu za první světové války od počátku významně podporovali Masarykův odboj a zasloužili se nemalým dílem o vznik Československa. To si bude Národní muzeum připomínat i 28. října v rámci vyvrcholení oslav 200 let od svého založení prostřednictvím výstavy Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava, jejímž slavnostním otevřením se návštěvníkům zpřístupní i část zrekonstruované Historické budovy.

A právě sté výročí od založení Československa je jedním z důvodů, proč v letošním roce pořádá Národní muzeum večer věnovaný Antonínu Čermákovi. Krajanský život, na počátku 20. století již velice pestrý, dal vyrůst mnohým osobnostem za první světové války i později. Zejména pak v „druhém největším českém městě“, tj. Chicagu. Ze tří úhlů pohledů (žurnalista a scénárista, historik, knihovnice) se seznámíme nejen s postavou Antonína Čermáka a dobou, která ho obklopovala, ale i s krajany, kteří mu v čechoamerické historii předcházeli.

Program:

Stanislav Motl: Americký sen a válka s Al Caponem: obdivuhodný život a tajemná smrt Antonína Čermáka (Dozvíme se o životních osudech, kariéře i okolnostech atentátu)

Michaela Tydlitátová: Náš Čermák: oblíbený politik na stránkách čechoamerického tisku
Knihovna Náprstkova muzea skrývá ve svých fondech bohatství krajanského tisku z USA. Zjistíme, proč byl Antonín Čermák tak populární osobností mezi Čechy i Američany.

Martin Nekola: Češi v Chicagu za první světové války
Krajané od počátku významně podporovali Masarykův odboj a zasloužili se nemalým dílem o vznik Československa. Příspěvek přiblíží některé podrobnosti.

Výstřely v Miami (2015, režisér Pavel Dražan, scénář Stanislav Motl)
Reportér, spisovatel a filmový dokumentarista Stanislav Motl měl ojedinělou možnost vydat se  v USA po Čermákových stopách. Objevoval nepublikované dokumenty, shromáždil výpovědi pamětníků či jejich potomků. Výsledkem je dokumentární film plný unikátních vzpomínek a obrazového materiálu.

Vstupné na program je zdarma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Labe: Významné investiční akce s předpokladem zahájení v roce 2020

22:02 Povodí Labe: Významné investiční akce s předpokladem zahájení v roce 2020

Povodí Labe, státní podnik zveřejňuje „Přehled plánovaných významných investičních akcí s předpoklad…