Národní památkový ústav: Historické město roku 2019 – za Liberecký kraj postupuje do celostátního kola město Nový Bor

01.02.2020 21:38

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Národní památkový ústav: Historické město roku 2019 – za Liberecký kraj postupuje do celostátního kola město Nový Bor
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku. Do krajského kola soutěže se v letošním roce přihlásila tři města. Vítězem se stal Nový Bor. Držitelem pomyslné stříbrné medaile se stala Jilemnice.

Hodnotící odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska navštívila v průběhu měsíce ledna všechna tři přihlášená města Frýdlant v Čechách, Jilemnici a Nový Bor.

"Je potěšitelné, že města v Libereckém kraji přistupují svědomitě k péči o kulturní dědictví. Každoročně Národní památkový ústav společně s dalšími partnery musí konstatovat, že péče o městské památkové zóny je na vysoké úrovni a dále se rozvíjí, a to nejen v samotné obnově historických objektů, ale i v jejich prezentaci. Pořadí měst tentokrát výrazně ovlivnil i vklad soukromého investora, kterým je firma Lasvit. Citlivě zakomponovaná novostavba a především rekonstrukce nevyužívaných kulturních památek v oblasti Palackého náměstí výrazně pozvedly i další část MPZ Nový Bor.“ konstatoval Miloš Krčmář, ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci.

Jako krajský vítěz bylo komisí jednomyslně vyhodnoceno město Nový Bor. Na 2. příčce se umístila Jilemnice a na 3. místě Frýdlant.

Nový Bor jako vítěz krajského kola bude v celostátním kole usilovat o titul Historické město roku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

7:34 České dráhy: Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

Na železniční lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa nově nasazují České dráhy čtyři motorové v…