Národní památkový ústav: K životu na zámku Hrádek u Nechanic v roce 2022

07.01.2023 13:30 | Tisková zpráva

Loňský rok se vrátil do režimu před omezeními, která předcházela šíření nemoci Covid 19. Zámek po dvou letech otevřel své brány 2. dubna a naposledy se rozloučil s návštěvníky 10. prosince.

Národní památkový ústav: K životu na zámku Hrádek u Nechanic v roce 2022
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Celková návštěvnost dosáhla skvělého čísla 32 488 návštěvníků, k čemuž přispěly i oblíbené akce Vánoce nebo Velikonoce na Hrádku, které se po dvouleté pauze mohly uskutečnit.

Před zahájením sezóny se zámek Hrádek představil v desetidílném dokumentárním cyklu České televize Skryté skvosty (ZDE), který vznikl ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a CzechTourismem. V prvním dílu zavzpomínal herec Jaroslav Plesl na svá průvodcovská léta na Hrádku, kdy se pro něj stal zámek srdeční záležitostí. Za stálou přízeň a zájem o české památky mu patří náš velký dík.

Od začátku března do konce listopadu měla česká vlajka na zámeckém stožáru společnost v podobě vlajky ukrajinské. Ačkoliv to ze strany veřejnosti mnohdy budilo silné emoce, jsem toho názoru, že vyjádření podpory a ukázka solidarity je důležitá věc.

Anketa

Kdo by hájil ČR před Bruselem lépe?

hlasovalo: 28223 lidí

Na jaře opět proběhla brigáda na sběr větví v zámeckém parku. Děkuji všem dobrovolníkům a organizaci Parta Teď za nebývalé nasazení, které bylo odměněno posezením u táboráku. Šťastné chvíle (alespoň doufám) u nás zažívali i snoubenci, kteří si pro svatební obřad vybrali Hrádek. Celkový počet svateb dosáhl čísla 21. Přejeme jen to dobré do vašich společných let!

U příležitosti 170. výročí úmrtí Marie Terezy hraběnky z Harrachu, které se říkalo Matka chudých, proběhl V. ročník květinové výstavy v soukromých apartmánech šlechty. Opět děkujeme Slávkovi Rabušicovi a jeho týmu za krásné vazby a už nyní se těšíme na příští ročník.

V rámci aktualizace prohlídkových tras se podařilo uklidit, vymalovat a nainstalovat pokoj ve věži Kardinálka, který je součástí prohlídkového okruhu Hrádkem křížem krážem. Zároveň si návštěvníci mohli o prázdninách projít nový prohlídkový okruh Od sklepů po věž, který se těšil velké oblibě.

Z větších akcí mohl Hrádek přivítat tradiční hudební festival Romantický Hrádek (již 24. ročník!), dále divadelní představení Strašidlo Cantervillské, muzikál Noc na Karlštejně nebo Dvořákův festival. Pořadatelům a organizátorům děkujeme za skvělou spolupráci.

Při Zámeckých slavnostech byl v nádvoří zámku opět k vidění tradiční jarmark včetně doprovodného programu. Při dětských prohlídkách provázela zámkem komtesa, stejně jako při každém prázdninovém víkendu. Děkujeme všem průvodkyním i Spolku panstva na tvrzi Žíželeves za zapůjčení kostýmů.

Celková návštěvnost mohla být ještě větší, na konci července se ale zámek pro veřejnost uzavřel a na týden se proměnil v pohádkový zámek Hůrka. Natáčela se zde nová vánoční pohádka Krakonošovo tajemství (ZDE), která měla premiéru 25. prosince.

V říjnu se uskutečnil 2. ročník noblesního běhu na 2 a 4 míle zámeckým parkem Kros na Hrádku (ZDE). Děkujeme všem dětským i dospělým závodníkům, kteří se odvážili postavit na start! 28. ročník akce Vánoce na Hrádku navštívilo za 16 dní přes 7 000 návštěvníků, zejména pak děti ze škol a školek. Kromě zámecké posádky si obrovské díky zaslouží i tým kavárny Anny z Harrachu, která dokázala udržet v provozu nejenom kavárnu, ale i historickou kuchyni.

Rok 2022 nepřinesl jen dobré zprávy. Z technických důvodů se muselo zrušit divadelní představení Bez předsudků, které mělo být součástí Hrádkozámecké noci. Navzdory dohodnutým termínům se dodavatelské firmě nepodařilo dokončit obnovu zámeckého portiku. Na začátku roku příštího se tuto situaci pokusí napravit jiný dodavatel. V neposlední řadě se zámecký tým musel potýkat s dlouhodobou absencí jedné z našich kolegyň. Děkuji tímto všem, kteří její post bravurně zastoupili.

Z projekčních, restaurátorských a stavebních akcí jmenujme alespoň: aktualizaci projektu na obnovu prostoru jízdárny, přípravu soutěže projektu na generální obnovu zámeckých střech, pasport páteřní odpadní sítě, opravu rolet, malování, opravu kamenných prvků, opravu omítek, opravu sociálního zázemí pro zaměstnance, restaurování zelené sedací soupravy ve Zlatém sálu, štěpkování pařezů v severní části parku a další.

Tradičně mi dovolte, abych poděkoval všem stálým zaměstnancům, pokladním, průvodcům a dobrovolníkům. Děkuji kolegům z Národního památkového ústavu, obci Hrádek, městu Nechanice, mikroregionu Nechanicko, představitelům Královehradeckého kraje i Ministerstvu kultury. Děkuji za spolupráci a podporu Společnosti Františka Arnošta z Harrachu. Děkuji PhDr. Janu Luštincovi za neutuchající nadšení při historickém bádání nejen o rodu Harrachů. Děkuji také mediálním partnerům: zejména České televizi (ZDE), Českému rozhlasu Hradec Králové (ZDE) a Podcastu (ZDE) Národního památkového ústavu (NPÚ).

Příští rok bude pro zámek Hrádek u Nechanic významný. Projekt NPÚ Po stopách šlechtických rodů připomene slovutný hraběcí rod Harrachů. Pokud se vše zadaří dle plánů, čeká nás množství akcí, přednášek, publikace a obnova hostinských pokojů. Vše důležité představíme začátkem roku na našich webových stránkách (ZDE), Facebooku (ZDE) nebo Instagramu (ZDE).

Přeji vám do nového roku jen dobré zprávy, hodně štěstí, zdraví a lásky. V duchu motta harrachovského rodu Virtus adversa vincit také to, aby ctnost vždy zvítězila nad nepřízní osudu.

Na shledanou v roce Harrachů se těší

Mgr. Martin Rejman
kastelán

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Demokracie

Přijde vám demokratické někoho vyloučit ze strany a rozhodovat o tom bez toho, aniž by byl dotyčný na jednání pozván a měl možnost se hájit? A opravdu si myslíte, že to jak se vyjadřuje Svoboda je důvod, proč vám klesají preference? Já teda nevím, ale mě jste zklamali tím, jak nás necháváte na holi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

22:17 Ombudsman: V domovech pro lidi s duševním onemocněním nebo závislostí převládají potřeby zařízení nad potřebami klientů

Návštěvy pracovníků Kanceláře ombudsmana v domovech se zvláštním režimem ukázaly, že život tamních o…