Národní památkový ústav: Konference spojila hasiče, projektanty i památkáře

05.11.2017 12:15 | Zprávy

V Letzelově sálu krajského úřadu v Hradci Králové se uskutečnila celostátní konference Možnosti požární ochrany historických staveb se zaměřením na stavby dřevěné. Více než sto účastníků vyslechlo devět příspěvků památkářů, hasičů i projektantů, které se týkaly okolností vzniku dosavadních požárů, aktuálního stavu zabezpečení dřevěných kulturních památek proti zahoření, možností financování požární ochrany památek, požadavků na požární ochranu a možností levných preventivních opatření.

Národní památkový ústav: Konference spojila hasiče, projektanty i památkáře
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Jako příklady dobré praxe byly představeny bohaté zkušenosti s požární ochranou dřevěných kostelů i sídelního celku v Norsku. Napříč příspěvky rezonovala potřeba zlepšit stav zabezpečení kulturních památek, rozšířit možnosti financování, ale také výzva volit zodpovědně způsob požárního zabezpečení kulturních památek podle památkových hodnot památky i možností Hasičského záchranného sboru provést efektivní zásah v případě zahoření.

Konferenci o možnostech požární ochrany historických staveb uspořádal Národní památkový ústav společně se sdružením Omnium, z.s., v reakci na zničující požár kostela Božího těla v Gutech. V úvodu důvody za organizátory vysvětlil Jiří Balský, ředitel NPÚ, ÚOP v Josefově: V posledních letech došlo k několika zničujícím požárům dřevěných historických staveb – například r. 2002 kostela sv. Kateřiny ze 16. století v Ostravě-Hrabové, r. 2007 zvonice z 18. století v Železném Brodu, r. 2017 kostela Božího těla ze 16. století v Gutech. Bez ohledu na důvod požáru se žádnou z těchto staveb nepodařilo uhasit včas tak, aby zůstaly nepoškozeny jejich historické konstrukce a výzdoba. Došlo tak k nenahraditelným ztrátám na našem kulturním dědictví.

Záměrem konference proto bylo podat aktuální zprávu o tom, jak je vybraný segment nejhodnotnějších a nejohroženějších dřevěných památek chráněn proti vniknutí a požáru, jaké jsou hlavní důvody toho, že se některé památky po vzniku požáru nepodařilo včas uhasit, jaká existují technická řešení stabilních hasicích systémů a aspekty spojené s jejich výběrem a instalací a jaké jsou možnosti financování instalace takových systémů. Organizátoři konference na základě zkušeností vnímají vysoké riziko poškození až zničení kulturních památek, protože jsou v mnoha případech nedostatečně chráněny proti požáru. Uvítali bychom proto lepší možnosti finanční podpory zajištění těch nejhodnotnějších staveb, dále dodal ředitel Balský. Rovněž připomněl velký potenciál v rozvíjené spolupráci Národního památkového ústavu a Hasičského záchranného sboru, což ocenil i náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.

Podle ohlasů řady účastníků konference splnila svůj účel a většina, včetně kolegů z Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, si odvezla užitečné poznatky a kontakty.

Bezpečnostní ředitelka NPÚ Eva Polatová připomněla dřívější požáry památkově chráněných objektů a jejich příčiny a podala základní informaci a komentář k legislativně upravující vybavování staveb elektronickou zabezpečovací a požární signalizací. Náměstek pro prevenci Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Pavel Nejtek upozornil na pravidla a zásady posuzování staveb z hlediska požární bezpečnosti. Pozitivně se vyjádřil k možnostem instalace bezpečnostních prvků tak, aby byl vliv těchto zařízení na historické konstrukce i vzhled památek co nejmenší. Kontroly požárního zabezpečení historických staveb budou zkušebně prováděny v užší spolupráci s NPÚ.

Jiří Balský z NPÚ se zaměřil na stav zabezpečení vybraných dřevěných staveb (kostelů, zvonic ad.) v Královéhradeckém kraji. Zejména zvonice jsou zpravidla zabezpečeny zcela nedostatečně. Požární zabezpečení by mělo být přednostně zlepšeno u staveb s vysokými památkovými hodnotami a u památek, které jsou pro HZS obtížně dostupné. Pavel Jirásek přítomné seznámil s dobrými příklady praxe ochrany dřevěných kostelů i sídelních celků v Norském království. Zde byla skupina sloupových kostelů, zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO, v reakci na sérii žhářských útoků vybavena stabilními hasicími systémy i sledovacími systémy v okolí staveb. Michal Zezula z NPÚ, ÚOP v Ostravě přednesl velmi zajímavý příspěvek o shořelém kostelu Božího těla v Gutech u Třince. Popsal postup a způsob důsledného průzkumu a dokumentace požářiště, jehož výsledky budou použity pro projekční přípravu stavby kopie shořelého kostela.

Další dva příspěvky se týkaly zničujícího požáru chaty Libušín na Pustevnách. Nejprve Zdeněk Otrusina z HZS Zlínského kraje kriticky pojmenoval zjištěné příčiny požáru, které spočívaly v kumulaci nedůsledností při správě budovy špatných stavebních postupů i následných revizí. Jakub Masák pak vysvětlil postup projekce obnovy chaty Libušín a důvody, které vedly k tomu, že tato obnovená budova bude vybavena dvěma systémy stabilního hasicího systému, na bázi vody a plynu. Jejich rozmístění a způsob instalace v budově bylo navrženo tak, aby nenarušoval vzhled ani památkové hodnoty jednotlivých částí Libušína. V posledním příspěvku Jan Falta z Magistrátu města Hradce Králové přiblížil historii přesunů kostela sv. Mikuláše, který byl do Hradce Králové přenesen v roce 1934 z východního Slovenska, a důvody, které město vedly k tomu, že zvolilo nyní instalované stabilní hasicí zařízení jako významný prvek posílení požární ochrany kostela.

Závěrem si účastníci v několika skupinách postupně prohlédli kostel sv. Mikuláše, kde jim Jan Falta vysvětlil důvody volby a optimalizace zvoleného řešení zabezpečení kostela, které bylo do interiéru drobného kostela vloženo překvapivě citlivě, s maximálním ohledem na historické prvky konstrukce kostela i výsledný vzhled. Jedná se o první příklad vybavení historické roubené stavby stabilním hasicím zařízením a řízeným klimatickým režimem v Královéhradeckém kraji.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Antonín Seďa byl položen dotaz

Sobotka lhal v TV Nova, vyhodíte ho z ČSSD?

Dnes 26.5.2017 cca ve 20:10 hod. sdělil Sobotka národu, že na rozdíl od Prezidenta jednal podle pravidel. Zamlčel ale skutečnost, že porušil Koaliční smlouvu. Před půl rokem neodvolání Hermana odůvodnil právě touto smlouvou. Lhal tedy tehdy nebo dnes. Vyvodí z toho Vaše strana už konečně nějaký důsl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP posílá samosprávám 20 milionů, dohlédnou na zlepšení ovzduší v českých obcích

20:11 MŽP posílá samosprávám 20 milionů, dohlédnou na zlepšení ovzduší v českých obcích

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR finančně pod…