Národní památkový ústav: Konference spojila hasiče, projektanty i památkáře

05.11.2017 12:15 | Zprávy

V Letzelově sálu krajského úřadu v Hradci Králové se uskutečnila celostátní konference Možnosti požární ochrany historických staveb se zaměřením na stavby dřevěné. Více než sto účastníků vyslechlo devět příspěvků památkářů, hasičů i projektantů, které se týkaly okolností vzniku dosavadních požárů, aktuálního stavu zabezpečení dřevěných kulturních památek proti zahoření, možností financování požární ochrany památek, požadavků na požární ochranu a možností levných preventivních opatření.

Národní památkový ústav: Konference spojila hasiče, projektanty i památkáře
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Jako příklady dobré praxe byly představeny bohaté zkušenosti s požární ochranou dřevěných kostelů i sídelního celku v Norsku. Napříč příspěvky rezonovala potřeba zlepšit stav zabezpečení kulturních památek, rozšířit možnosti financování, ale také výzva volit zodpovědně způsob požárního zabezpečení kulturních památek podle památkových hodnot památky i možností Hasičského záchranného sboru provést efektivní zásah v případě zahoření.

Konferenci o možnostech požární ochrany historických staveb uspořádal Národní památkový ústav společně se sdružením Omnium, z.s., v reakci na zničující požár kostela Božího těla v Gutech. V úvodu důvody za organizátory vysvětlil Jiří Balský, ředitel NPÚ, ÚOP v Josefově: V posledních letech došlo k několika zničujícím požárům dřevěných historických staveb – například r. 2002 kostela sv. Kateřiny ze 16. století v Ostravě-Hrabové, r. 2007 zvonice z 18. století v Železném Brodu, r. 2017 kostela Božího těla ze 16. století v Gutech. Bez ohledu na důvod požáru se žádnou z těchto staveb nepodařilo uhasit včas tak, aby zůstaly nepoškozeny jejich historické konstrukce a výzdoba. Došlo tak k nenahraditelným ztrátám na našem kulturním dědictví.

Záměrem konference proto bylo podat aktuální zprávu o tom, jak je vybraný segment nejhodnotnějších a nejohroženějších dřevěných památek chráněn proti vniknutí a požáru, jaké jsou hlavní důvody toho, že se některé památky po vzniku požáru nepodařilo včas uhasit, jaká existují technická řešení stabilních hasicích systémů a aspekty spojené s jejich výběrem a instalací a jaké jsou možnosti financování instalace takových systémů. Organizátoři konference na základě zkušeností vnímají vysoké riziko poškození až zničení kulturních památek, protože jsou v mnoha případech nedostatečně chráněny proti požáru. Uvítali bychom proto lepší možnosti finanční podpory zajištění těch nejhodnotnějších staveb, dále dodal ředitel Balský. Rovněž připomněl velký potenciál v rozvíjené spolupráci Národního památkového ústavu a Hasičského záchranného sboru, což ocenil i náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

bezpečnost , dřevo , ochrana , památka , TZ , NPÚ

autor: Tisková zpráva

Ing. Viktor Vojtko, Ph.D. byl položen dotaz

Vy pořád řešíte jen nějakou regulaci obsahu na internetu

Ale řešíte problém i z opačného úhlu, kdy se nejen z internetu vytrácí svoboda slova a názoru? Mě přijde, že se dnes už nahlas nesmí říci, co si opravdu myslíte. Nemyslím nezákonné věci, ale prostě svůj názor, který třeba zrovna vaše vláda nebo většinová společnost neuznává. To ale pak přeci není žá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Nové poslání pro nádraží. Začíná stavba Centra paměti a dialogu Bubny

22:13 Správa železnic: Nové poslání pro nádraží. Začíná stavba Centra paměti a dialogu Bubny

Po dlouholetém úsilí se podařilo nastartovat projekt revitalizace bývalého nádraží Praha-Bubny a zah…