Národní památkový ústav: Otevření nově restaurované Malé jídelny na zámku v Litomyšli

03.09.2017 12:58

Návštěvníci Státního zámku Litomyšl budou mít od soboty 9. 9. 2017 po sedmi letech opět šanci nahlédnout do dlouho nepřístupné tzv. Malé jídelny. Pokoj se bude otevřen u příležitosti aranžérské výstavy Květiny na zámku v Litomyšli.

Národní památkový ústav: Otevření nově restaurované Malé jídelny na zámku v Litomyšli
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Malá jídelna je jednou z místností, které byly vážně poškozeny havárií vody na jaře roku 2010. Po náročném vysoušení, sanacích dřevokazných hub a restaurátorských pracích se pokoj v letošním roce opět podaří zpřístupnit návštěvníkům zámku.

Sál sloužil za hraběcích majitelů zámku k uctění hostů, nebo slavnostním příležitostem při malém počtu zúčastněných. To bývalo na venkovském sídle zcela běžné, protože ani nejbohatší měšťané, či duchovní nebyli rovni urozenému panstvu. V účetních záznamech je dochováno, že nebyli zváni k oficiálním jídlům, nebo třeba k hazardu s panstvem.

V pokojích ve spojovacím křídle jsou nádherné dochované výmalby Dominika Dvořáka z konce 18. století, a štukové stropy Maxmiliána Kaňky. Toto křídlo ukrývá pod povrchem svých stěn také řadu starších výmaleb z doby mezi dvěma velkými požáry 1635 a 1775. Malá jídelna je vybavena nábytkem ze světlého dřeva z 1. třetiny 19. století, ve stylu biedermeier. Patří k málu nábytku, který skutečně používali Waldstein Wartenbergové a je původní litomyšlský. V místnosti je k vidění také jeden z nejvzácnějších koberců na zámku – typ „bidžár“, který pochází z Turecka, nebo sada západočeského porcelánu z 30. let 19. století.

Malá jídelna bude otevřena u příležitosti zahájení výstavy Květiny na zámku v Litomyšli, od 9. 9. do 17. 9. 2017, a následně bude součástí klasických prohlídek zámku – trasy Reprezentačními sály a divadlem i prodloužené trasy Celým zámkem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povodí Moravy opravilo koryto Lejtny v Bratčicích

22:45 Povodí Moravy opravilo koryto Lejtny v Bratčicích

Povodí Moravy, s. p. dokončilo opravu více než 800 m dlouhého úseku vodního toku Lejtna v Bratčicích…