Národní památkový ústav: Stavby století

05.06.2018 20:31 | Zprávy

Ve vile Stiassni najdete nejlepší stavby Brna a Jihomoravského kraje za posledních sto let.

Národní památkový ústav: Stavby století
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Ikonická vila Tugendhat, sídliště Lesná nebo knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity – tyto, a mnoho dalších budov či architektonických celků vtisklo naší republice nezaměnitelnou podobu. Připomínka těch nejzásadnějších staveb, které na našem území vznikly za posledních sto let, je od 1. června k vidění ve výstavním sále vily Stiassni pod názvem Stavby století republiky 1918–2018 Brno a Jihomoravský kraj.

„Výstava, vytvořená k příležitosti stoletého výročí založení Československa, je postavena na anketě mezi odborníky z řad architektů, historiků a teoretiků architektury a představuje výběr toho nejvýznamnějšího, co za posledních sto let vzniklo nejen na území dnešního Brna a Jihomoravského kraje, ale zahrnuje i celou republiku," říká jeden z autorů a zároveň spolukurátor výstavy, Jan Galeta. Výstava je součástí rozsáhlejšího cyklu o architektuře mezi roky 1918—2018, a expozice na toto téma můžete u příležitosti „osmičkového“ výročí shlédnout na mnoha místech ve všech krajích. Představeny jsou stavby veřejné, jako jsou školy, úřady či divadla, které spolu se sídly významných firem monumentálně kontrastují s drobnými, intimními soukromými stavbami, prezentovanými především vilami a rodinnými domy.

Brněnská výstava, která potrvá do 1. července, reflektuje mimo jiné stavební vývoj Brna a jeho okolí. Již od rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku samostatného Československa se Brno stává významným průmyslovým centrem, a po připojení okolních vesnic v roce 1919 byla potřeba město urbanisticky přizpůsobit stále rostoucímu počtu obyvatel. Zásadním se tak stal projekt Regulačního plánu města Brna (1926). Dvacátá léta jsou pro rozvoj moderní architektury příznačná – cyklus přednášek Za novou architekturu do Brna přivádí zvučná jména jako Le Corbusier, Amadeé Ozenfant či J. J. P. Oud, a odezva ze strany mladých architektů na sebe nenechala dlouho čekat. Výsledkem je např. Zemanova kavárna a hotel Avion Bohuslava Fuchse či nizozemským konstruktivismem inspirovaná kavárna Era Josefa Kranze.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Brno , kraj Jihomoravský , výstava , architektura , TZ , NPÚ

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %

16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %

ČEZ letos zprovoznil už 74 nových stanic, v síti jich je momentálně celkem 916. Výstavbu táhnou ultr…