Národní památkový ústav: Zámecký park v Třeboni dostane nové cesty

17. 1. 2020 18:44

Revitalizace zámeckého parku v Třeboni je v plném proudu. Akce za více než 4,5 miliónu korun částečně navrátí šestihektarovému parku, který je zapsanou národní kulturní památkou, podobu z konce 19. století.

Národní památkový ústav: Zámecký park v Třeboni dostane nové cesty
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav
reklama

Téměř osm kilometrů nevzhledných vyasfaltovaných cest dostane nový mlatový povrch, k odpočinku budou zvát nové historizující lavičky a nepůvodní dřeviny nahradí nová výsadba. Park se veřejnosti znovu otevře na začátku června 2020.

Práce na revitalizaci zámeckého parku vypukly naplno již v závěru loňského roku úpravou povrchů cest, kterým předcházely jiné akutní práce, jako např. čištění ucpaného původního příkopu, dnes soužícího jako městská kanalizace, či pravidelný úklid parku od spadaného listí. „Nejprve jsme začali s odstraněním asfaltového povrchu a vytvořením asfaltové drtě, načež pokračujeme s demolicí litého betonu, místy s armaturou, který někde dosahuje tloušťky přes 30 cm“, vyjmenovává kastelán zámku Třeboň Vít Pávek. Z parku tak zmizely nepůvodní vyasfaltované cesty, nyní se intenzivně pracuje na přípravě podložních vrstev nových cest, dozdívce kamenných obrubníků a pokládce nového povrchu. Ten bude tvořen z několika vrstev kameniva a recyklovaného podložního materiálu původních cest, což napomůže snadnějšímu vsakování dešťové vody. „Nové podloží umožní, aby se voda při deštích samovolně přelévala mezi jednotlivými loukami parku. Doposud byla nepropustností cest zadržována v trávnících a způsobovala uhnívání některých zvláště choulostivých stromů, zvláště s ohledem na lokalitu, kdy se park nachází pod úrovní rybníka Svět. Před dvěma lety pokácený buk u altánu je toho bohužel důkazem a není jediný“, doplňuje kastelán Pávek.

Kromě asfaltových cest z parku také zmizely nevzhledné zabetonované lavičky. Nahradí je nové s historizujícím vzhledem. „Naštěstí se v depozitářích Národního památkového ústavu dochoval původní zahradní mobiliář hradů a zámků, u kteréhož se chceme inspirovat pro výrobu nových laviček, které s kulisou renesančních a barokních paláců či gotického opevnění, dodají parku patřičné kouzlo“, dodává kastelán Pávek.

Náklady na revitalizaci parku dosáhnou celkové částky 4 542 192 Kč včetně DPH, z toho bude 90% financováno z Integrovaného operačního systému IROP - MAS Třeboň.

Bude-li přát počasí, návštěvníci se po nových cestách projdou začátkem června 2020.

Díky zápisu Třeboně na Indikativní seznam světového dědictví UNESCO budou práce na obnově zámeckého parku pokračovat i v následujících. „Na dalších etapách možné rekonstrukce již nyní spolupracujeme např. s manželi Krejčiříkovými, kteří se historickým parkům a zahradám věnují de facto v evropském měřítku. Vše se bude realizovat s ohledem na postupnou rekonstrukci zahradního reprezentativního traktu zámku, který byl po dlouhá desetiletí veřejnosti nepřístupný z důvodu sídla Státního oblastního archivu v Třeboni, jenž se stěhuje do přilehlého bývalého kláštera“, informuje kastelán Pávek.

Předchůdkyní třeboňského zámeckého parku byla zahrada, která vznikla na místě podmáčené louky za Petra Voka z Rožmberka koncem 16. století. Do podoby anglického krajinářského parku byla proměněna v roce 1804, kdy byly vysázeny velké kolekce stromů a dalších dřevin. Za vlády Jana Adolfa Schwarzenberga II. park obohatily exotické rostliny, květinový parter a bazének s vodotryskem. Široké veřejnosti byl park zpřístupněn až po roce 1945.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

22:57 Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

Provozovatelé lipenských přívozů mají za sebou sezónu jakou nepamatují. Díky velké návštěvnosti toho…