Národní památkový ústav: Zámek Kynžvart zahájí sezónu vystavením atlasu hvězd ze 17. století

27.03.2023 8:24 | Tisková zpráva

První dubnový víkend přinese zahájení návštěvní sezóny na zámku Kynžvart. Tu okoření vystavení atlasu hvězd Harmonia Macrocosmica z roku 1660 či nedělní předvelikonoční jarmark.

Národní památkový ústav: Zámek Kynžvart zahájí sezónu vystavením atlasu hvězd ze 17. století
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

V dubnu bude zámek Kynžvart otevřen každý víkend od 9:00 do 16:00 hodin. Tradičně jsou připraveny úterní a čtvrteční prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů i Muzea a kabinetu kuriozit vždy v 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Celotýdenní provoz s pondělní přestávkou bude zahájen v květnu.

Zahájení sezóny, jarmark a spuštění zámeckých věžních hodin

Víkend před velikonoci se zámek Kynžvart probudí ze zimního spánku a návštěvníci budou opět obdivovat krásy jeho interiérů a vzácných uměleckých děl. Prohlídky budou probíhat ve vypsaných časech a vstupenky bude možné zakoupit i předem online na internetových stránkách zámku Kynžvart.

Pro zpestření prohlídek bude na okruhu Muzeum a kabinet kuriozit dočasně vystaven další z řady zámeckých pokladů a zajímavostí. Tentokrát to bude hvězdný atlas Harmonia Macrocosmica od Andrease Cellaria. Obsahuje otisky měděných desek zachycující soustavy Claudia Ptolemaia, Mikuláše Koperníka a Tycha Brahe a hvězdné mapy klasických a dalších souhvězdí. Pro svůj význam v dějinách nebeské kartografie je Harmonia Macrocosmica považována za jedno z pozoruhodných mistrovských děl zlatého věku nizozemské kartografie, spolu s Theatrum Orbis Terrarum Abrahama Ortelia a Atlas Maior od Johannese Blaeu. Bývá popisován jako nejkrásnější nebeský atlas, jaký byl kdy vydán.

Anketa

Má Marian Jurečka vaši důvěru?

1%
97%
hlasovalo: 31087 lidí

Tento výjimečný atlas se aktuálně navrátil z restaurování a kvůli jeho ochraně bude vystaven rozevřený ve vitríně. Jelikož v nedávné době bylo možné na nočním nebi pozorovat konjunkci planet Jupiter a Venuše, bude otevřen v nádherně ilustrované části, která se zabývá právě planetárními konjunkcemi.

V sobotu i neděli 1. a 2. dubna budou připraveny dětské prohlídky. Začátek prohlídek je v 13:30 a 14:30 hodin.

Jarní atmosféru Předvelikonočního jarmarku přijďte nasát v neděli 2. dubna. Těšit se můžete na pestrou nabídku delikates, nápojů, originálních řemeslných produktů či zboží s velikonoční tématikou. Na své si přijdou i děti, pro něž budou připraveny tvořivé dílničky a dobové atrakce.

300 let staré věžní hodiny budou opět spuštěny a od 1. dubna budou opět odbíjet čas na čestném nádvoří zámku. V zimních měsících hodiny stojí, aby se nepoškodily, mrazy a střídání teplot kovovým materiálům nesvědčí.

Zámek Kynžvart patří mezi nejvýznamnější památky ve správě Národního památkového ústavu. Památkový areál patří se svými 245 hektary mezi největší v České republice. Je držitelem ceny Europa Nostra. Nesmírně cenné jsou dochované sbírky po šlechtických majitelích. Nejznámějším představitelem je kníže Klement Václav Lothar Metternich-Winneburg, kancléř císařů Františka I. a Ferdinanda I. Kancléř na zámku založil jedno z prvních muzeí v Evropě. Dodnes na zámku můžeme obdivovat cenná umělecká díla Antonia Canovy, Bernarda Strigela, kolekce antických mincí, daguerrotypií, grafik a zbraní. Na zámku se nachází třetí největší egyptologická sbírka v České republice. Významná je v evropském kontextu kynžvartská knihovna se sbírkou rukopisů (nejstarší dílo je z 8. století). Oblíbeným cílem návštěvníků je i kabinet kuriozit. Součástí sbírek je movitá národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie, která je zapsána mezi movité památky UNESCO do registru Paměť světa.

Bližší informace k nadcházejícím akcím se dozvíte na stránkách ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Celníci v průběhu čtyř dnů odhalili ve čtyřech regionech migranty

7:44 Celní správa: Celníci v průběhu čtyř dnů odhalili ve čtyřech regionech migranty

Příslušníci Celní správy ČR při výkonu svých kompetencí v silniční dopravě v uplynulých čtyřech dnec…