Národní památkový ústav představuje nové národní kulturní památky

06.07.2023 11:27 | Tisková zpráva

Dvě z památek ve správě Národního památkového ústavu, státní zámek Jezeří v Ústeckém kraji a státní hrad Veveří na jižní Moravě, se připojily k nejvýznamnější součásti kulturního bohatství naší země. Staly se národními kulturními památkami (NKP). Rozhodla o tom vláda v listopadu loňského roku. Nově se mezi NKP zařazuje celkem osm objektů z celé České republiky.

Národní památkový ústav představuje nové národní kulturní památky
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Státní zámek Jezeří

Měl zmizet z povrchu země – přesto žije! Barokní zámek Jezeří na Mostecku, který měl být kvůli těžbě uhlí zbourán, se postupně ukazuje ve své kráse. Na podzim 2022 se představil zrestaurovaný dvoupatrový divadelní sál s galerií. Během stavební obnovy byly vyměněny nosníky eliptické kopule, poškozené části krovu a dřevěného bednění. Byly doplněny chybějící části balkonu a oken. V Česku unikátní sál hostil v minulosti přední hudební skladatele a v soukromé premiéře tady zazněla Beethovenova symfonie Eroica.

Jezeří

Vstupenky na základní prohlídkový okruh Zámecké interiéry (ZDE) je si pořídit na pokladně zámku nebo online na webových stránkách státního zámku Jezeří (ZDE).

Vedle toho můžete navštívit také dva okruhy bez průvodce. Okruh s výhledem (ZDE) nabízí jedinečný výhled z druhého patra jihovýchodního křídla do krajiny včetně velkolomu ČSA, který v 70. letech zcela změnil tvář krajiny.

Anketa

Vadí vám, že ČT vysílá „komunistické“ seriály jako Chalupáři nebo Nemocnice na kraji města?

6%
90%
hlasovalo: 25745 lidí

Jak vypadalo kdysi okolí zámku se Vám pokusí přiblížit tematická instalace, věnovaná zaniklým obcím, jezeru a zámeckému parku. Okruh Přízemí a sklepy (ZDE) představí zámeckou stříbrnici, pokoje kapucínů, oratoř zámecké kaple, lovecké pokoje a hlavní nádvoří. Součástí tohoto okruhu je i sklepení, kde jsou pohádkové bytosti a strašidla.

Státní hrad Veveří

Kdysi slavný hrad, kamenný ochránce „v zádech“ Brna, tyčící se na rozsáhlém skalním ostrohu nad řekou Svratkou, byl donedávna jedním z nejvíc poškozených a zanedbaných hradů na Moravě. V minulosti byl sídlem moravských markrabat, byl jedním z nejdůležitějších zeměpanských hradů a mnohokrát se zapsal do dějin celé země.

Poslední majitel hradu baron Maurice Arnold de Forest se přátelil s Winstonem Spencerem Churchillem, který hrad Veveří třikrát navštívil, naposledy v roce 1908 u příležitosti Winstonovy svatební cesty. Po druhé světové válce opakovanou snahou o naprosto nevhodná využití areál hradu velmi utrpěl. Teprve na přelomu tisíciletí začala systematická práce na jeho postupné obnově.

Veveří

Hrad Veveří je ve správě Národního památkového ústavu od roku 1999 a už v roce 2001 zde byla otevřena první prohlídková trasa. V současnosti nabízí celkem čtyři návštěvnické okruhy (více ZDE), mezi nimi nejmladší je okruh Apartmá prince Vasy (ZDE), který představuje reprezentační místnosti 1. patra a připomíná jednoho z bývalých majitelů, švédského korunního prince Gustava Vasu. Druhý umožňuje prohlídku všech nádvoří hradu, včetně Prachové věže, ochozu na Příhrádku a také vybraných sezonních výstav v sále za hlavní pokladnou a v přízemí Anglického traktu.

Hrad Veveří je díky své blízkosti Brnu a „Prýglu“ oblíbeným výletním cílem a v letošním roce se opět zapojuje i do řady kulturních akcí.

Bližší informace o okruzích i termíny prohlídek najdete na webových stránkách státního hradu Veveří ZDE. Vstupenky je možné zakoupit na pokladně nebo online ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

23:08 Za DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT kandiduje do Evropského parlamentu 90 procent žen

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT jde do nadcházejících eurovoleb s plnou kandidátní li…