Národní park Šumava zve do divočiny i na desítky programů

04.07.2017 20:07 | Zprávy

Může se zdát, že nabídka Národního parku Šumava, co se týče přírodních zajímavostí, se už desítky let nemění, ale není tomu tak. Dynamika šumavské přírody je úžasná a mnohdy i nepředvídatelná. Příroda, které jsme na určitém prostoru národního parku (cca 24%) ponechali maximální svobodu s tím, že do jejího vývoje nebudeme aktivně zasahovat, ukazuje, co umí.

Národní park Šumava zve do divočiny i na desítky programů
Foto: zakrasnejsivimperk.cz
Popisek: Národní park Šumava

„Je to deset let, co část Šumavy změnil orkán Kyrill. Vyvrátil nebo zlámal statisíce vzrostlých stromů a v místech, které se nechaly přirozenému vývoji, nastoupil kůrovec. Ten před našima očima přeměnil vzrostlý zelený les v prostor, kde zůstaly souše. Jenže v těchto místech les nezanikl – naopak zde dostala šance pro život další generace stromů, která čekala mnohdy desítky let na svoji šanci. Teď ji má a za těch necelých deset let nám předvádí, že tu šanci „chytla za pačesy,“ vysvětluje ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.

„Tam, kde jsme lidskýma očima viděli zkázu a smrt, teď můžeme pozorovat zase soutěž o místo na slunci mezi tisícovkami stromků na každém hektaru lesa, jenž někteří po Kyrillu považovali za suchou poušť, kde už nic neporoste. I proto je tedy každý rok mnoho nového a vyplatí se sem pravidelně vracet a třeba se jít podívat na místa, kde se nám právě po orkánu Kyrill otevřely nové výhledy, protože i ty už pomalu zarůstají novou generací lesa,“ dodává Pavel Hubený.

Obnovující se les po nejrůznějších větrných a kůrovcových kalamitách je možné vidět například v okolí Pramenů Vltavy, Březníku, Poledníku, ale také v karech Plešného jezera, či jezera Laka.

Přitom na jezero Laka nebo třeba na Černé jezero je možné využít služeb tzv. „Partnerských kočích Národního parku Šumava“, kteří v povozech tažených koňmi vozí turisty právě k těmto cílům.

„Partnerští kočí vozí turisty už třetím rokem. Ke dvěma vozkům Radku Ipserovi, který nabízí svezení s výkladem ze Špičáckého sedla od hotelu Karl na Černé jezero nebo v okolí Železné Rudy a Petru Procházkovi se synem, kteří jezdí především z Nové Hůrky k jezeru Laka, přibyl Petr Foist, který má se svými koňmi základnu v Hamrech a vozí turisty za krásami CHKO - Úhlavským luhem, k Brčálnickým mokřadům, nebo třeba k Bílé strži a pod vrchol Ostrého,“ vyjmenovává mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Co (kdo) přesně je ta koalice zdravého rozumu?

V Bruselu jste už nějakou dobu. Máte dojem, že se najde většina, která by zastavila to zelené bláznovství? A podařilo se vám už v tomto směru něco změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman podporuje pozměňovací návrh k „lex Anička“

22:31 Ombudsman podporuje pozměňovací návrh k „lex Anička“

Veřejný ochránce práv vyjadřuje plnou podporu pozměňovacímu návrhu poslanců k novele zákona o soudec…