Národní protidrogová centrála: Během operace „KIWI“ bylo zadrženo 17 osob

07.06.2017 15:55

Národní protidrogová centrála v uplynulých dnech finalizovala prověřování trestné činnosti zločinecké sítě osob, která se výběrově orientovala na dodávky chemických látek a komponent potřebných k velkoobjemové nelegální produkci metamfetaminu. Z hlediska rozsahu, charakteru a dopadů v na nelegální drogové trhy v České republice, se jedná o jednu z nejvýznamnějších akcí posledních deseti let. Tato zločinecká síť, minimálně posledních od roku 2012, prokazatelně stojí za provozem prakticky všech velkoobjemových laboratoří na výrobu metamfetaminu napříč celou Českou republikou.

Národní protidrogová centrála: Během operace „KIWI“ bylo zadrženo 17 osob
Foto: policie.cz
Popisek: Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Zločinecká skupina osob, převážně původem z Vietnamu, se specializovala na dodávky chemických látek a dalších komponent určených k velkokapacitní výrobě metamfetaminu. Tyto komodity dodávala jednotlivým skupinám výrobců v komunitě, tzv. na „klíč“, a svou činnost prováděla vysoce sofistikovaným způsobem. Členové skupiny konspirovali vzájemnou komunikaci a k přepravě látek využívali velkého množství vozidel a osob. Chemické látky byly následně ukrývány do meziskladů, tzv. „mrtvých schránek“ s chemikáliemi, nejčastěji v bytech v běžné zástavbě. Pachatelé aktivně spolupracovali s oficiálními firmami specializujícími se na obchodování s chemickými látkami. Skupina byla rovněž napojena na nelegální dovozce léků s obsahem pseudoefedrinu z Polska a červeného fosforu z Itálie. Vyrobená droga směřovala ve velkých objemech překupníkům do Německa a ze své části sloužila k saturaci poptávky na českém trhu.

Nebezpečnost této trestné činnosti, spočívala zejména v objemu zobchodovaných látek a míře ekologických a zdravotních rizik, souvisejících s vlastní výrobou. Zvláště znepokojujícím jevem, který souvisí s výskytem laboratoří s velkoobjemovou produkcí, je vypouštění vysoce toxických odpadních látek z nelegální výroby do běžné kanalizační sítě nebo přímo do přírody a rovněž vysoce riziková kontaminace objektů využívaných k uskladnění chemických látek a samotné výrobě.

V rámci trestního spisu „KIWI“, který dozoruje Krajské státní zastupitelství v Plzni, bylo doposud na území České republiky zadrženo 17 osob, kterým bylo sděleno obvinění pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle ustanovení 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), odst. 3 písm. c) trestního zákoníku, za což jim hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody v délce až 12 let. V souvisejících trestních řízeních bylo obviněno dalších 36 osob v České republice, Spolkové republice Německo a Polsku.

Kvalifikované odhady celkového objemu vyprodukovaného metamfetaminu se pohybují v řádech jednotek tun. V rámci probíhajícího vyšetřování lze důvodně předpokládat zadržení a obvinění dalších osob.

Obviněným je kladeno za vinu, že dodali chemické látky a další materiální vybavení, do minimálně 8 velkokapacitních laboratoří k výrobě metamfetaminu. Tyto laboratoře byly postupně od roku 2014 do současnosti realizovány v rámci samostatných realizací a byly provozovány kooperujícími zločineckými skupinami. Tyto osoby jsou v současné době vyšetřovány pro podíl na výrobě minimálně 50 kg zadrženého metamfetaminu a dalších látek svědčících o výrobě až 500 kg metamfetaminu. Logistická participace zločinecké skupiny je prokazována i v dalších nejméně 12 již realizovaných velkokapacitních laboratořích v České republice i v zahraničí, kde produkční schopnost těchto laboratoří činila v průměru 60 kg metamfetaminu měsíčně.

Do závěrečné fáze realizace operace orientované na organizátory a osoby financující trestnou činnost, bylo nasazeno 120 policistů Národní protidrogové centrály a specializovaných útvarů PČR včetně Útvaru rychlého nasazení, Kriminalistického ústavu Praha, specialistů a zásahových jednotek Krajského ředitelství Karlovarského a Plzeňského kraje, Celní správy a příslušníků Hasičského záchranného sboru.

Bylo provedeno 30 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků, mezi zájmovými objekty byla i tržnice Vojtanov, skladové areály v Praze a další objekty v Karlovarském, Středočeském, Ústeckém kraji a v Praze, včetně několika provozoven firem, zabývajících se obchodováním s chemickými látkami.

Mezi zajištěnými chemickými látkami bylo 2944 kg hydroxidu sodného, 871 litrů kyseliny chlorovodíkové a 831,6 kg červeného fosforu, z něhož by se dle rozvahového výpočtu dalo vyrobit až 2527 kg metamfetaminu. Byly zajištěny 2 velkokapacitní laboratoře na výrobu metamfetaminu a 15 kg vyrobené drogy, včetně záchytu realizovaného na území SRN. Dále byly zajištěny další výrobní komodity, jako drtičky léků, laboratorního sklo, vařiče, ochranné obličejové masky. Zajištěno bylo také 43 mobilních telefonů, větší množství výpočetní techniky, 4 vozidla využívané k páchání trestné činnosti a finanční hotovost ve výši cca 7.000.000,- Kč.

V rámci závěrečné realizace operace byla zadržena i jedna ze samostatně působících skupin výrobců a distributorů již vyrobeného metamfetaminu v trestním spise „RÉBUS“. Skupina operovala na Chebsku a její činnost byla orientována i na další aktivity, a to organizování a zřizování velkoobjemových pěstíren marihuany. V rámci dílčích realizací se podařilo odhalit 3 pěstírny marihuany na Chebsku a Ašsku, zadržet organizátory této výroby a zajistit celkem 10 kg usušené marihuany, rostliny konopí v řádech tisíců kusů a kompletní pěstební technologie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

22:30 Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

Ukázky vojenské techniky v těsné blízkosti diváků, novinky v podobě chemického průzkumného vozidla n…