Navigátor varuje: Na lidech v dluhové pasti parazitují neseriózní společnosti

18.07.2014 18:01 | Zprávy

V roce 2013 požádalo o oddlužení 30 tisíc lidí a situace často zneužívají podezřelé společnosti. Množí se firmy parazitující na lidech, kteří se dostali do dluhové pasti[1]. Navigátor bezpečného úvěru varuje, že ačkoliv se tyto společnosti zaštiťují pomocí a poradenstvím, finanční situace dlužníků se nakonec jejich přispěním často zhorší.

Navigátor varuje: Na lidech v dluhové pasti parazitují neseriózní společnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Společnosti nabízí oddlužení či odvrácení exekuce, a to za poplatek, který vybírají dopředu. Peníze v řádech tisíců inkasují i od osob, u nichž je zjevné, že podmínky pro vyhlášení osobního bankrotu nesplňují. Objevují se i společnosti, které prodávají vymazání jména dlužníka z úvěrových registrů. To lze přitom zajistit jen obtížně.

V rámci úvěrového trhu se pozornost většinou soustředí pouze na poskytovatele úvěrů, kde se v posledních letech stav zřetelně vykrystalizoval. Podle výsledků Studie Navigátora bezpečného úvěru za rok 2013 jsou seriózní značkové nebankovní společnosti prakticky na stejné úrovni, jako banky, v některých případech jsou pro zájemce o úvěr i výhodnější. Zároveň se však zvětšil rozdíl mezi zodpovědným sektorem a úvěrovými predátory. Právě půjčka u lichvářských společností je často prvotní příčinou dluhové spirály, do které se dostávají lidé, kteří si přes varování půjčují u neznačkových firem. Stranou pozornosti médií však dosud zůstávaly firmy, které na zadlužených lidech parazitují. 

„Smutné je, že se problém týká právě těch lidí, kteří se se svou situací snaží něco dělat a problém řešit. Z nedostatku informací se bohužel chytají na inzeráty společností, které nabízí oddlužení či ukončení exekuce, ačkoliv to ve skutečnosti nedokážou zajistit. Za své služby si ale přesto nechají zaplatit a finanční situace dlužníka se tedy ještě zhorší,“ varuje profesor Karlovy univerzity Michal Mejstřík, garant projektu Navigátor bezpečného úvěru. Podobné parazitní firmy spoléhají na zoufalství dlužníků, kteří se snadno nechají nalákat na příslib řešení problémů. „Podstatné je, že firmy vybírají peníze už za samotný úřední úkon, tedy přípravu podkladů pro osobní bankrot či ukončení exekuce. Poplatek v řádech tisíců korun není vázaný na dosažení výsledku. Tito paraziti tak od lidí s problémy berou peníze a vůbec jim nezaručují, že jejich problémy vyřeší,“ upozorňuje Mejstřík. K osobnímu bankrotu, kdy dlužník zaplatí věřitelům aspoň 30 % dluhů během pěti let, se jako k poslední naději upíná mnoho zadlužených. Přitom je potřeba upozornit na to, že 30 % splacení dluhů je minimální hranice, ne pevně daná.

 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Navigátor bezpečného úvěru

autor: Tisková zpráva

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II

7:33 Vězeňská služba: Dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi II

Přesně před rokem se na obrazovkách TV Prima objevil nový dokumentární projekt Ve službě: Za mřížemi…