Nejen sokolové uctili památku popravených z odbojové skupiny S21B

06.07.2020 22:02

Až nečekané množství lidí se v neděli 5. července již tradičně sešlo na třech místech u pomníků, připomínajících jména popravených členů a spolupracovníků sokolské odbojové skupiny S21B, která v červnu roku 1942 ukrývala na Bohdašíně a Končinách u Červeného Kostelce parašutistu z výsadku Silver A Jiřího Potůčka s vysílačkou Libuší.

Nejen sokolové uctili památku popravených z odbojové skupiny S21B
Foto: Archiv
Popisek: Sokol
reklama

Za tuto odbojovou činnost zaplatilo 17 nich životem, když byli 9. července 1942 zastřeleni na Zámečku v Pardubicích. Tím ale vše neskončilo a další spolupracovníci odbojové skupiny umírali na popravištích v průběhu války dál.

Záštitu nad akcí převzala Mgr. Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje, která u pomníku na Končinách ocenila zásluhy Antonína Burdycha (86 let), syna popravených manželů Burdychových, který po celý život absolvuje stovky besed ve školách, spolcích, obcích apod., kde jako přímý účastník událostí v roce 1942 předává poselství těchto tragických událostí dalším generacím.

Dalšími významnými hosty, kteří přijeli uctít památku obětí sokolské odbojové skupiny, byli například poslanec Parlamentu ČR Pavel Bělobrádek a Ing. Miroslav Kroc, starosta obce Břasy na Rokycansku, kde Jiří Potůček vyrůstal. Přitomní byli zástupci Československé obce legionářské a dalších spolků, představitelé města Červený Kostelec, potomci popravených i pamětníci událostí v roce 1942.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Přestavba nebezpečné křižovatky u bystrckého UNI HOBBY je schválena

7:33 Jihomoravský kraj: Přestavba nebezpečné křižovatky u bystrckého UNI HOBBY je schválena

Po ulici Kníničská, která spojuje brněnské městské části Bystrc a Komín a napojuje je na Velký městs…