Nejlepší obce Moravskoslezského kraje převzaly ocenění za třídění vysloužilého elektra

10.11.2016 10:42

Obyvatelé Moravskoslezského kraje meziročně nakupují více nových elektrospotřebičů, současně jsou ale uvědomělí a vysloužilé elektro více třídí. Ukazují to výsledky soutěží O Keramické sluchátko a Elektrooskar, které oceňují nejlepší obce regionu v třídění elektroodpadu. Vítězství v soutěžích obhájila obec Tvrdkov na Bruntálsku a město Frýdlant nad Ostravicí, tradičně dobře třídí staré elektro i lidé v Ostravě.

Nejlepší obce Moravskoslezského kraje převzaly ocenění za třídění vysloužilého elektra
Foto: Moravskoslezský kraj
Popisek: Nejlepší obce Moravskoslezského kraje převzaly ocenění za třídění vysloužilého elektra.
reklama

Výsledky obou soutěží byly dnes (8. 11.) vyhlášeny v Červeném zámku v Hradci nad Moravicí. V přepočtu na jednoho obyvatele nejlépe třídí staré elektro občané Tvrdkova. Ti v uplynulém roce v přepočtu na jednoho obyvatele odevzdali k ekologické recyklaci celkem 6,3 kilogramu drobných elektrospotřebičů, počítačů a televizí a 22,8 kg objemných elektrospotřebičů a elektrických nástrojů. Celkem tak jeden obyvatel Tvrdkova za poslední rok vytřídil celkem 29,1 kilogramu vysloužilého elektra.

V soutěži O Keramické sluchátko, kterou pořádá nezisková společnost ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, uspěla kromě Tvrdkova také obec Raškovice. Ta zvítězila v kategorii obcí nad 2 tisíce obyvatel. Vítězství v kategorii obcí s rozšířenou působností již počtvrté obhájil Frýdlant nad Ostravicí. Primátem v soutěži se mohou pochlubit Ostravané, do červených kontejnerů umístěných v ulicích města vytřídili téměř 48 tun drobných elektrospotřebičů.

Velmi dobře třídí elektroodpad také v Kravařích. Město uspělo podobně jako Tvrdkov v soutěži Elektrooskar, kterou s podporou Moravskoslezského kraje pořádá společnost ELEKTROWIN. Obyvatelé Kravař získali první místo v kategorii nad 5 tisíc obyvatel. Velmi dobře třídí vysloužilé velké elektrospotřebiče také Ostravané. Meziročně vytřídili o 89 tun více objemných elektrospotřebičů a elektrických nástrojů, obhájili tak loňské vítězství v kategorii skokan roku.

„Čím dál více nových elektrospotřebičů se nakupuje, a proto starých vyhazuje, zároveň mají lidé k dispozici větší počet míst, kde mohou vysloužilé elektro odevzdat k ekologické recyklaci. V Moravskoslezském kraji nejen velmi dobře funguje síť sběrných dvorů, ale také červených kontejnerů. Těch je v ulicích měst a obcí regionu přes tři sta,“ vysvětluje, proč se v regionu více třídí, náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík.

K motivaci lidí přispívají také netradiční kampaně na podporu třídění elektroodpadu. V říjnu například bojovali fanoušci hokejových klubů Třince a Vítkovic v Elektroderby. Na dálku soutěžili před domácími zápasy o to, kdo vytřídí více starých spotřebičů. Během tří hodin se podařilo lidem před hokejovými arénami nashromáždit 474 kilogramů vysloužilého elektra. V přestávkové střelbě na bránu pak dva účastníci vyhráli chytrou televizi, vylosovaný fanoušek vítězného Třince získal permanentku na celou sezónu. V červnu se pak na železničních tratích z Ostravy do Frýdku-Místku a do Opavy uskutečnila akce na podporu sběru malých spotřebičů nazvaná Jízda do stanice Recyklace. Za přinesený starý spotřebič obdrželo prvních 300 cestujících dárek, všichni pak los s možností vyhrát nový spotřebič v hodnotě tisíc korun. O pěti výhercích rozhodlo losování.  

Vítězové soutěže O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO 2016 (drobné elektrospotřebiče, pc a tv):

Kategorie

Obec / město

Vytříděné elektrospotřebiče

Obce do 2000 obyvatel

Tvrdkov

6,3 kg / 1 obyv.

Obce nad 2000 obyvatel

Raškovice

4,6 kg / 1 obyv.

Obce s rozšířenou působností

Frýdlant nad Ostravicí

4,9 kg / 1 obyv.

Kategorie červené kontejnery

Ostrava

47 585 kg

 
 

Vítězové soutěže ELEKTROOSKAR 2016 (objemné elektrospotřebiče, elektrické nástroje):

Kategorie

Obec / město

Vytříděné elektrospotřebiče

Obce do 5000 obyvatel

Tvrdkov

22,8 kg / 1 obyv.

Obce nad 5000 obyvatel

Kravaře

4,2 kg / 1 obyv.

Skokan roku

Ostrava

nárůst o 89 000 kg

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KRNAP: Další sezona na krkonošských loukách

18:14 KRNAP: Další sezona na krkonošských loukách

Pastva na loukách se stala v posledních letech nedílnou součástí péče o významné botanické lokality …