Nelegální obchod a počet podvodných praktik na Internetu stále stoupá

10.01.2018 13:03 | Zprávy

270 tisíc psů a 68 tisíc koček. Přibližně tolik nabídek domácích mazlíčků se objevuje denně na inzertních portálech v celé Evropě. Podstatná část této produkce přitom pochází z českých množíren, které již řadu let zneužívají děravé legislativy a nízkých pořizovacích nákladů. Na Internet se přesouvají také „šmejdi“.

Nelegální obchod a počet podvodných praktik na Internetu stále stoupá
Foto: krasapomoci.cz
Popisek: Nadace Krása pomoci - logo

Zatímco hlavním důvodem nárůstu on-line obchodu s domácími zvířaty je neexistence jakékoliv kontroly a pravidel pro jejich prodej, v případě „šmejdů“ jde o změnu obchodní taktiky. Podle statistik České obchodní inspekce (ČOI) se počet nekalých praktik na předváděcích akcích v důsledku přísnějšího zákona snižuje. Spotřebitelé jsou zároveň ostražitější – na předváděcí akce jich chodí méně a dávají si větší pozor. Šmejdi tak hledají nový odbyt. Na uvedený trend zareagovaly neziskové organizace ANIMAL EYE a Nadace Taťány Kuchařové - Krása pomoci, které se problematikou množíren zvířat a šmejdů zabývají.

„Jelikož mají obě témata řadu společných rysů i možností právního a legislativního řešení, rozhodli jsme se postupovat v boji proti uvedeným jevům společně. Kromě pravidelných moderovaných diskuzí k aktuálním odborným otázkám týkajícím se uvedených témat se zaměříme na hledání společných systémových řešení – ať již v podobě prosazování legislativy, právní pomoci či šíření povědomí a osvěty, včetně zlepšení informovanosti spotřebitelů,“ nastínila plány do budoucna ředitelka Nadace Krása pomoci Michaela Stachová na první moderované diskuzi s názvem „Hlavou proti zdi“, do které se zapojili i zástupci parlamentních politických stran.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

16:08 Hospodářská komora: Čerpání financí z EU musíme konsolidovat

Česko musí přestat rozpouštět evropské peníze v roztříštěných projektech s nízkou přidanou hodnotou.