„Doba je složitá pro všechny a pro zdravotnická zařízení obzvláště. Ale i když děláme maximum proto, abychom situaci s pandemií zvládli, rádi bychom veřejnost ujistili, že se věnujeme i jiným oblastem, v nichž nám jde o zvýšení bezpečnosti i komfortu pro naše pacienty,“ uvedla ředitelka Nemocnice Blansko Vladimíra Danihelková.
Prvním velmi důležitým zařízením, které bylo uvedeno do provozu v únoru letošního roku, byl mamografický přístroj. Jeho úkolem je včasné odhalení patologických, zejména nádorových změn na prsu. „Přístroj mimo jiné slouží i k cílenému odběru histologických vzorků z potenciálně problematického ložiska v prsu. Odběr se provádí za pomoci zařízení pro prostorovou navigaci – stereotaxe. Tato komponenta byla u minulého přístroje opotřebením nefunkční. Pacienty jsme předtím byli nuceni odesílat k tomuto zákroku mimo nemocnici na jiné akreditované pracoviště,“ vysvětlil primář radiodiagnostického oddělení blanenské nemocnice Ladislav Kalas. Nyní je oproti předchozím rokům možné veškerá potřebná vyšetření provést v Nemocnici Blansko.
Jelikož se technologie neustále vyvíjí, nový mamograf pořídí přesnější snímky. „Zařízení obsahuje moderní zobrazovací řetězec – tj. zdroj záření a receptor obrazu. Tyto komponenty se podílejí zásadně na kvalitě vzniklého snímku. A kvalitní snímek je základem pro snazší a přesnější rozlišení normálních a patologických změn a tedy pro správné stanovení diagnózy,“ řekl primář oddělení.
Blanenská nemocnice je zařazena mezi 65 zařízení mamárního screeningu v České republice. Ročně naše pracoviště vyšetří kolem 6000 screeningových mamografií, což je časný záchyt patologických změn u bezpříznakových žen. Dalších necelých 600 vyšetření je tzv. diagnostických, tj. těch pacientů, kteří jsou buď sledovaní se zjištěným onemocněním prsu, nebo ti, kteří přicházejí k vyšetření s tím, že mají nějaké potíže s prsy. A to se netýká jen žen, ale i mužů,“ upozornil lékař.
Na nefrologickém oddělení došlo k výměně dvou dialyzačních monitorů v celkové hodnotě 1,3 milionu korun. „Při hemodialýze dochází k očišťování krve od odpadních látek do dialyzačního roztoku přes polopropustnou membránu dialyzátoru. Krev očištěná od odpadních látek a přebytku vody se pak mimotělním oběhem vrací do krevního oběhu pacienta. Dialyzační roztok je připravován v dialyzačním monitoru z dialyzačního koncentrátu a ultračisté vody, která je dodávána ze speciálního filtračního zařízení,“ popsala primářka nefrologického oddělení Jindřiška Brabcová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
Farmáři
Myslíte, že podpora farmářů je cestou, jak hromadně zlevníte potraviny? Já teda nevím, u farmářů nakupuji ráda, i když teď už čím dál méně, a to proto, že na to jednoduše nemám. Když jdu na farmářské trhy ceny jsou tam dost vysoké a taky mě kolikrát napadlo, zda i oni jen draze nepřeprodávají, co ko...
Další články z rubriky

19:28 Nadace ČEZ: Návštěvníci Vysočinafestu podpořili jihlavskou nemocnici a poradnu pro rodiny
Jihlavský festival má za sebou už 10 let. Už od počátku je součástí festivalu nejen zábava a pořádný…
- 16:26 Královéhradecký kraj připravuje modernizaci školního areálu v Kopidlně
- 13:34 HK ČR: Čtyřem z deseti českých exportérů klesá poptávka
- 10:34 AOPK ČR: V Českém středohoří zachraňují kukačky. Ani ptáky, ani hodiny, ale vzácné orchideje
- 7:33 Celní správa: Celníci na Moravě mají nové organizační uspořádání
- 22:33 Zoo Praha vypustila kriticky ohrožené karasy obecné v pražské Michli