Nemocnice Trutnov: Arménští lékaři se seznamují s magnetickou rezonancí

14.12.2017 17:51

Arménští lékaři se seznamují v ON Trutnov s provozem magnetické rezonance. Ta by po vyřazení z provozu měla putovat právě do Arménie.

Nemocnice Trutnov: Arménští lékaři se seznamují s magnetickou rezonancí
Foto: virtualczech.cz
Popisek: Náměstí v Trutnově
reklama

V pondělí 11. prosince dorazila do Trutnova arménská delegace. Dva lékaři oboru radiologie a jeden medicínský technik přijeli na pozvání Královéhradeckého kraje. Účelem je výměna odborných zkušeností a seznámení se s magnetickou rezonancí, kterou kraj letos v rámci humanitárních účelů Arménii přislíbil. Rezonance bude totiž příští rok nahrazena novým přístrojem, na který má nemocnice přislíbenu dotaci z IROP.    

Odborníci z Ústřední vojenské nemocnice z Jerevanu přiletěli do Prahy v pondělí v ranních hodinách. Zhruba dva týdny se budou v Oblastní nemocnici Trutnov seznamovat s fungováním oddělení a vyměňovat si zkušenosti se svými českými kolegy v oblasti radiodiagnostiky. „Tyto odborníky jsme pozvali v rámci spolupráce s Arménií, kdy v létě Rada kraje předběžně schválila záměr, že přístroj po jeho vyřazení z provozu kraj daruje v rámci charitativní pomoci do některé z nemocnic v daleké Arméni. Podrobnosti nyní řešíme s ministerstvem zdravotnictví,“ říká k pobytu Arménců náměstek hejtmana pro zdravotnictví Ing. Aleš Cabicar. Ti by odvoz přístroje zajistili na své náklady. Jeho likvidace by totiž podle předpisů znamenala větší náklady, než když tento přístroj bude darován.

Oblastní nemocnice Trutnov má získat v příštím roce novou magnetickou rezonanci. Na její pořízení již má kraj přislíbenu dotaci z Operačního programu IROP v rámci 31. výzvy s názvem Zvýšení kvality návazné péče. „Rezonance nám slouží od konce roku 2007. V současné době ale již pomalu přestává splňovat požadavky na  moderní zobrazovací diagnostiku.  Jsme proto rádi, že se podařilo získat evropskou dotaci a pacientům bude zanedlouho sloužit přístroj nový, “ uvádí primář radiodiagnostického oddělení MUDr. Jiří Bažant.

V příštím roce čeká nemocnici výstavba nových laboratoří a v rámci přesunu pracovišť se počítá i s přemístěním nové magnetické rezonance. Do současných prostor by se totiž nevešla. Přístroj bude stát cca 32 mil. Kč a dotace pokryje zhruba 85 % uznatelných výdajů.  Zbývající část zafinancuje nemocnice z vlastních prostředků. Předpokládaná životnost nového přístroje bude min. 10 let. Pacientům přinese jednoznačně větší komfort a šetrnější vyšetření, lékařům zase jeho kvalitnější zobrazovací schopnosti poskytnou přesnější a rychlejší výsledky.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greenpeace: Aktivisté odmítají, že způsobili poruchu v elektrárně Chvaletice. Budou se bránit u soudu

22:11 Greenpeace: Aktivisté odmítají, že způsobili poruchu v elektrárně Chvaletice. Budou se bránit u soudu

Pětice aktivistů a aktivistek Greenpeace, která v říjnu 2016 protestovala na chladicí věži elektrárn…