Od roku 2008 se v celé České republice u příležitosti Evropského antibiotického dne konají akce upozorňující na hrozbu ztráty účinnosti antibiotik. Iniciativa, kterou organizuje Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí a podporuje ji i Světová zdravotnická organizace (WHO), má napomoci k obezřetnému používání antibiotik a poukázat na rizika spojená s jejich nevhodným užíváním. Každoročně je programově oslovována laická veřejnost, praktičtí lékaři, lékaři v nemocnicích a další. V letošním roce se téma obrací proti „samoléčbě“ pacientů, tedy možnosti koupě bez receptu či užití antibiotika nalezeného doma z předešlé terapie.
A jaké akce čekají na návštěvníky Nemocnice České Budějovice, a. s., v rámci antibiotického dne? „Široká veřejnost bude moci v týdnu od 18. do 24. listopadu na obrazovkách umístěných v čekacích prostorách a v terminálu nemocnice zhlédnout spot k nadužívání antibiotik. Na nástěnce před vchodem, v čekárnách a na odděleních nemocnice budou k dispozici tištěné materiály se stejnou tématikou, vydané Státním zdravotním ústavem. Pro své lékaře připravuje nemocnice vzdělávací seminář,“ uvedla Magdalena Horníková, vedoucí lékařka Antibiotického střediska Nemocnice České Budějovice, a. s.
Českobudějovická nemocnice se staví k filozofii omezení antibiotik jen na nejnutnější případy. „Rostoucí výskyt rezistentních bakterií je stále větším zdravotnickým a ekonomickým problémem, protože omezuje, zhoršuje, nebo dokonce znemožňuje možnosti účinné léčby infekčních nemocí,“ řekla Horníková. Z údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí vyplývá, že od roku 2000 došlo k vzestupu rezistence některých významných původců infekcí až o desítky procent. Každý rok zemře v Evropě v důsledku infekcí způsobených multirezistentními bakteriemi až 25 000 lidí a náklady na léčbu těchto infekcí přesahují 1,5 miliardy eur ročně. Podle Světové zdravotnické organizace je pak léčba takových infekcí až stokrát nákladnější než léčba infekcí způsobených běžnými kmeny bakterií.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva