Nezákonnost postupu Českých drah při změně smlouvy na dodávky elektrických vlaků potvrdilo rovněž správní řízení o rozkladu

25. 11. 2016 19:57

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj rozhodl o rozkladu proti prvostupňovému rozhodnutí Úřadu ve věci veřejné zakázky Českých drah, a. s., na dodávku patnácti třívozových elektrických jednotek.

Nezákonnost postupu Českých drah při změně smlouvy na dodávky elektrických vlaků potvrdilo rovněž správní řízení o rozkladu
Foto: ÚOHS
Popisek: ÚOHS

Ve výroku I. rozhodnutí prvního stupně došlo ve druhostupňovém správním řízení ke změně, a to doplněním ustanovení § 82 odst. 7 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, jež bylo účinné ke dni spáchání správního deliktu, a tudíž mělo být na rozhodný případ rovněž aplikováno. V rozporu s tímto paragrafem zadavatel umožnil podstatnou změnu práv a povinností vyplývajících z uzavřené kupní smlouvy. Tuto skutečnost Úřad v prvostupňovém rozhodnutí reflektoval, avšak nepromítl ji do výroku uvedením tohoto konkrétního ustanovení. Právní posouzení dané věci zůstalo nezměněno, a proto ve zbytku předseda Úřadu rozhodnutí prvního stupně potvrdil. 

České dráhy uzavřely v červnu 2012 dodatek k původní kupní smlouvě se společností ŠKODA VAGONKA a. s. z roku 2011, jenž měnil ustanovení týkající se smluvní pokuty. Zadavatel neměl být nově oprávněn požadovat smluvní pokutu za prodlení s dodávkou jednotky za dobu, kdy tato jednotka bude ve zkušebním provozu s cestujícími. Uvedeným dodatkem došlo k podstatné změně smlouvy a postup zadavatele mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Vybraný dodavatel byl tedy změnou provedenou dodatkem zvýhodněn oproti jiným konkurenčním uchazečům. Pokud by zadavatel již při zahájení zadávacího řízení stanovil, že smluvní pokuta nebude požadována v průběhu zkušebního provozu, nelze vyloučit, že by měla pozitivní dopad na počet obdržených nabídek a že by zadavatel mohl obdržet výhodnější nabídku od některého z dalších potenciálních dodavatelů. Za správní delikt Úřad uložil Českým drahám sankci ve výši 200 tisíc korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

22:21 ČVUT: Soutěž INSPIRELI AWARDS láká mladé architekty

Nadějní architekti zde mají moznost celosvětově upozornit na svoji práci. Letos se jich přihlásilo n…