Především v nich je totiž přístup k lékům nejvíce problematický, ať už kvůli nízkým příjmům jejich obyvatel, nebo úrovni zdejších zdravotnických systémů. Do vyhodnocení jsou zahrnuty jak země Afriky, Asie, Latinské Ameriky nebo Středního východu, tak i některé státy v Evropě.
Index Přístupu k lékům pomocí důvěryhodného a nezávislého sledování hodnotí úsilí TOP 20 farmaceutických firem na světě zvýšit dostupnost léčiv v celkem sedmi kategoriích. GSK se přitom na prvním místě umístila již počtvrté za sebou od roku 2008, kdy toto hodnocení proběhlo poprvé. Vděčí za to mimo jiné vítězství v klíčových oblastech, jako jsou výzkum a vývoj nových léků nebo zavádění a řízení systémů, které zvyšují přístup k lékům.
„Snažíme se rozšířit dostupnost našich léčiv pro všechny, kdo je potřebují, bez ohledu na to, kde tito lidé žijí nebo jaké mají, vzhledem k danému regionu, finanční možnosti. Nejde přitom jen o stanovení příznivějších cen našich léků pro nejchudší země, ale i o investice do zlepšení a posílení zdejších zdravotnických systémů,“ říká generální ředitelka společnosti GSK ČR Monika Horníková a dodává: „To si samozřejmě vyžádalo velmi pečlivě naplánované zásadní změny v našem obchodním modelu, které proběhly v minulých sedmi letech. Odlišný přístup ve strategii na trzích nejrozvinutějších zemí v porovnání s těmi nejchudšími nám umožňuje zlepšit přístup k našim lékům a vakcínám a současně zajistit návratnost investic, které potřebujeme k udržení našeho podnikání a budoucího vývoje nových důležitých přípravků.“
Index organizace Access to Medicine Foundation zkoumá aktivity předních farmaceutických firem ve 106 nejchudších zemích světa (dle klasifikace Světové banky). Právě v nich mají pacienti nejvíce ztížený přístup k lékům i lékařské péči obecně. Například na Subsaharskou Afriku připadá až 24 % celosvětových medicínských potřeb, najdeme zde však pouhá 3 % zdravotnických pracovníků a 1 % investic do zdravotnictví.
Obchodní strategie ušité na míru dané zemi dle potřeb lokálních vlád ale GSK prosazuje i na trzích vyspělých regionů. Například v Itálii je aplikován speciální režim urychleného vstupu některých nových inovativních léčiv na trh.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
autor: Tisková zpráva
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
Zpráva o udržitelném rozvoji České pošty za rok 2024 přináší informace o našem přístupu k životnímu …
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života
- 13:43 Nadace ČEZ: Osvětlení přechodu zvýší bezpečnost chodců v Lázních Bohdaneč
- 10:46 DPP: Stanice metra Libuš na trase D dostala výtvarnou podobu
- 7:33 Lesy ČR: Vodní nádrž Dachova u Hořic obnovena