Noam Chomsky exkluzivně v přímém přenosu na Radiu Wave!

03.06.2014 13:55 | Zprávy

Český rozhlas Radio Wave a Univerzita Palackého v Olomouci přináší mimořádný přímý přenos z veřejné diskuse s americkým filozofem, lingvistou a politickým aktivistou Noamem Chomskym. Přímý přenos debaty s Noamem Chomskym 4. června od 19.00 jen na Radiu Wave!

Noam Chomsky exkluzivně v přímém přenosu na Radiu Wave!
Foto: Český rozhlas
Popisek: Radio Wave

Jeden z nejvlivnějších intelektuálů současnosti poprvé v Čechách! Na pozvání Univerzity Palackého v Olomouci vystoupí Noam Chomsky 2., 3. června v Praze a 4., 5. června v Olomouci nejen na jazykovědné konferenci, ale zúčastní se i debaty pro veřejnost. Podle očekávání byl o účast na veřejných besedách velký zájem a v současné době jsou rezervace míst všech přednáškových sálů v Praze i v Olomouci uzavřeny. Posluchači Českého rozhlasu Radia Wave však mají výjimečnou příležitost si poslechnout veřejnou diskusi z olomouckého kina Metropol 4. června od 19:00 v přímém přenosu na wave.cz. Diskuse bude vedena v anglickém jazyce a pro Radio Wave doplněna simultánním překladem do češtiny.

„Uvítáme odborníka, který rozhodným způsobem a silou svého intelektu měnil a mění společnost a do značné míry ovlivňoval postoje veřejnosti ve Spojených státech i v celém západním světě. Je vždycky dobré a užitečné podobným osobnostem naslouchat a třeba s nimi i dílčím způsobem polemizovat,“ uvedl rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

Na debatě moderované děkanem Filozofické fakulty UPOL Jiřím Lachem bude odpovídat i na dotazy, které lze zasílat prostřednictvím tohoto formuláře. Besedy se zúčastní také filozof Martin Škabraha a režisér a dokumentarista Vít Janeček. Tématem bude současná politika a filozofie.

Noam Chomsky patří mezi nejvlivnější veřejné intelektuály současnosti. Už od 60. let tvoří jeho postoje jeden z klíčových kritických pilířů nové levice. Dlouholetý oponent americké zahraniční politiky, radikální zastánce svobody slova, kritik státního kapitalismu i mediálních manipulací – po celá desetiletí jsou Chomského postoje prezentované v rámci přednášek, rozhovorů a knih důležitou součástí podvratného filozofického myšlení o moderní kapitalistické společnosti a stávají se předmětem kontroverzí i polemik. Ačkoli veřejné poslání kritika ideologií je jistě viditelnější, zásadní přínos Noama Chomského spočívá v oblasti jazykovědy. Jeho gramatické modely položily základní kameny moderní lingvistiky a řadí se k nejvlivnějším teoretickým přístupům k jazyku. Možná právě přesvědčení, že všichni mluvčí sdílí stejné skryté lingvistické struktury, které se neřídí socio-kulturními rozdíly, nabízí pojítko několika nesmírně inspirativních tváří Noama Chomského – vědce, filozofa a levicového intelektuála, který poprvé osobně vystoupí na zdejší akademické půdě.

Noam Chomsky: Český rozhlas Radio Wave, 4. června, 19:00

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

22:04 HZS ČR: Na soutěži „Slezská Harta 2024“ poměřovalo své síly dvacet týmů

Vodní nádrž Slezská Harta hostila, ve středu 12.6.2024, letos již XXIV. ročník soutěže ve vodním zác…