Novela insolvenčního zákona je plná nedostatků. Poslanci, nezavírejte oči

21.03.2016 10:22

Osobní bankrot bývá jediným řešením pro dlužníky, kteří se dostali do dluhové pasti a nezvládají dluhy. Jenže připravovaná novela insolvenčního zákona vykazuje celou řadu nedostatků, které pak budou mít negativní dopad na obyčejného dlužníka. Asociace pro oddlužení chce poslance na ně upozornit.

Novela insolvenčního zákona je plná nedostatků. Poslanci, nezavírejte oči
Foto: Asociace pro oddlužení
Popisek: Novela inosolvenčního zákona, Asociace pro oddlužení

V současné době má dlužník možnost zvolit si odborníka, který mu s návrhem na povolení oddlužení pomůže, případně má možnost si návrh zpracovat a podat na soud sám.

Chystaná novela insolvenčního zákona ale mnohé změní. Na některé nedostatky v připravované novely pak dojede obyčejný člověk.

„Novelou insolvenčního zákona budou zakázány všechny komerční subjekty, které ročně připraví více než dvě třetiny z celkového počtu návrhů na povolení oddlužení. Pro obyčejného člověk to tak bude znamenat obrovský problém najít pomoc v blízkosti svého domova. Pokud je na tom finančně špatně, nebude si moci dovolit hledat pomoc 100 km daleko a raději svůj problém nebude řešit vůbec. A to není dobře,“ uvádí předseda představenstva Asociace pro oddlužení JUDr. David Vozák.

V loňském roce bylo podáno přes 25 000 návrhů na povolení oddlužení. Podle informací Ministerstva spravedlnosti z nich neziskové organizace připravily kolem 5 000.

Jaká budou omezení pro dlužníky?

Nově si dlužník nebude moci sám vypracovat návrh na povolení oddlužení jako tomu bylo doposud. Sám si bude moci vypracovat návrh jen osoba, která má právnické nebo ekonomické vzdělání.

Dlužník se tak nově bude  muset o pomoc požádat advokáta, notáře, insolvenčního správce nebo tzv. akreditovanou osobu – registrovanou neziskovou organizaci. Jen vyjmenované osoby se budou moci zabývat službami v oddlužení včetně obyčejné porady dlužníkovi.

„Uvedené osoby budou muset návrh podávat přímo za dlužníka, a to výhradně v elektronické podobě,“ uvádí Vozák, který provozuje web insolvence.cz a oddlužení se věnuje přes 9 let.

Jaká bude odměna za vypracování návrhu? Novela insolvenčního zákona stanoví pro advokáty, notáře a insolvenční správce maximální částku, kterou budou moci od dlužníka inkasovat - 4 000 až 6 000 Kč bez DPH. Neziskové organizace mají celou agendu zpracovávat zdarma.

Poslanci, nezavírejte oči před problémy z praxe

Poslanci by rozhodně neměli zavírat oči před nedořešenými otázkami novely insolvenčního zákona.  Kdo všem těmto dlužníkům bude pomáhat? Opravdu to budou  advokáti či notáři za uvedené taxativní ceny dělat? Budou neziskové organizace všechna ta elektronická podání zvládat?

„Tímto chci vyzvat poslance, že než zvednou ruku pro tuto novelu, aby nás vyslyšeli a naslouchali nám. Členové Asociace pro oddlužení oddlužili přes 27 000 lidí a máme zkušenosti z každodenní praxe, víme, kde jsou slabá místa, jen nám naslouchejte,“ dodává Vozák.

Podle jeho slov  je regulace v oblasti oddlužení je potřeba, ale vážná dluhová situace se nevyřeší novelou, která plošně zakáže všechny oddlužovací společnosti, ale měla by se zaměřit na to, že by proces oddlužení mohly vykonávat osoby, které složí zkoušku a budou tak kompetentní danou činnost vykonávat.

Bylo by tedy daleko smysluplnější činnost „oddlužovacích společností“ plošně nezakazovat a odměnu za poradenství v oddlužení neomezovat tímto drastickým a realitě neodpovídajícím způsobem.

Další nedostatky, které novela insolvenčního zákona přinese, najdete zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Komerční článek

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní galerie: Vedením byl dočasně pověřen Ivan Morávek

9:47 Národní galerie: Vedením byl dočasně pověřen Ivan Morávek

Vedením Národní galerie Praha byl dočasně pověřen Ivan Morávek. Stalo se tak po odvolání dosavadního…